Materace

na stronę
Pokazuje 1 - 24 z 62 elementów
Pokazuje 1 - 24 z 62 elementów
Materace

Dobrze dobrany materac zapewnia bezpieczny, zdrowy i komfortowy sen. Nasz kręgosłup ma zapewnioną odpowiednią pozycję, a my po nocy budzimy się wyspani i nie czujemy bólów mięśniowych. Jest to ważne, ponieważ powinniśmy spać 8 godzin dziennie, a zatem spędzać w łóżku 1/3 każdego dnia. Sen jest podstawowym sposobem na odpoczynek i regenerację naszego organizmu, więc powinniśmy go wykorzystać jak najlepiej.
Pierwszy krok jaki powinniśmy podjąć to wybór rodzaju materaca. Każdy z rodzajów posiada bowiem swoje wady i zalety.
Materace piankowe posiadają jednolitą strukturę i zapewniają izolację termiczną. Są polecane dzieciom, ponieważ posiadają właściwości antyalergiczne. Mogą mieć dodatkowy wkład determinujący inne właściwości – matę kokosową, piankę lateksową lub wełnę owczą.
Materace bonellowe zawierają sprężyny bonellowe, które zapewniają dużą elastyczność powierzchniową. Wraz ze wzrostem nacisku, zwiększa się siła wspierania sprężyn. Wkłady w materacach bonellowych: pianka termoelastyczna, mata kokosowa lub pianka lateksowa.
Materace lateksowe są bardziej elastyczne i wytrzymałe. Pianka lateksowa posiada strefy twardości oraz punkty elastyczności, które zapewniają idealne wsparcie dla całego ciała. Dzięki temu kręgosłup utrzymywany jest we właściwej pozycji. Wkład lateksowy polecany jest alergikom.
Materace kieszeniowe posiadają dużą ilość sprężyn, z których każda znajduje się w oddzielnym materiałowym woreczku. Sprężyny oddzielają się od siebie, a materac zyskuje sprężystość punktów – ugina się tylko w miejscach nacisku. Materace kieszeniowe posiadają siedem stref twardości, idealnie dopasowanych do anatomicznej budowy ludzkiego ciała.
Materace wysokoelastyczne są odporne na odkształcenia i mają właściwości antyalergiczne. Zapewniają bardzo dobrą wentylację i przewiewność, dzięki czemu zapobiega rozwijaniu się bakterii.
Materace nawierzchniowe pełnią funkcję nakładki na materac podstawowy. W zależności od zastosowanego wypełnienia mogą mieć różną twardość.
W Polsce pokutuje przekonanie, że materac powinien być jak najtwardszy, ponieważ wtedy zapewnia zdrowy sen. Prawda jednak jest taka, twardość materaca powinna być dopasowana do wagi i indywidualnych upodobań użytkownika materaca. Przyjmuje się, że osoby ważące do 60 kg powinny wybierać materace miękkie, osoby o wadze pomiędzy 60 a 80 kg – materace średnio twarde, osoby o wadze między 80 a 100 kg – materace twarde, a osoby ważące więcej niż 100 kg – materace bardzo twarde.
Jeśli chodzi o wielkość materaca, to ważna jest szerokość i długość. Przyjmuje się, że pojedynczy materac powinien mieć przynajmniej 70 cm szerokości, a podwójny – 140 cm. Z kolei długość możemy obliczyć dodają 20 cm do swojego wzrostu. Osoba o wzroście 180 cm powinna kupić materac o długości 200 cm.