Lampa Bestlite obchodzi w tym roku swoje 90. urodziny. Z tej okazji marka Gubi stworzyła jubileuszową kolekcję „Bestlite 90”, która składa się z 4 wzorów wyprodukowanych w limitowanej edycji po 300 sztuk z własnym unikalnym numerem certyfikatu. Kolekcja „Bestlite 90” to niklowane wykończenie i skręcony sznurek przywodzące na myśl retro klimat pierwszego modelu.

Jubileuszowa niklowana kolekcja Bestlite Gubi

Jubileuszowa niklowana kolekcja Bestlite Gubi

Lampa z 1930 roku

Pierwszy projekt lampy Bestlite w 1930 roku przedstawił Robert Dudley Best. Projektant zaprezentował lampę Bestlite BL3 w dwóch rozmiarach. Projekt nawiązywał do stylistyki Bauhausu – czyste linie i funkcjonalność. Lampa posiadała regulowane ramie oraz ruchomy klosz, a także dawała mocne, wyraziste światło.

Pierwsze modele lampy Bestlite
Pierwsze modele lampy Bestlite

Pierwsze modele lampy Bestlite

Testy w Royal Air Force i na biurku Churchilla

Pierwszymi odbiorcami lampy były wydziały inżynieryjne Royal Air Force. Wojska wybrały model Bestlite ze względu na jej dużą funkcjonalność, prostotę i mocne oświetlenie niezbędne do pracy warsztatowej. Następnie pojawił się artykuł w branżowym „Architects Journal”, który zachwycał się stylistyką lampy nawiązującą do Bauhausu, i dzięki któremu dowiedziała się o niej szersza publiczność. Wkrótce Brytyjczycy zapragnęli mieć swoją Bestlite w domu, a kiedy Winston Churchill osobiście wybrał lampę stołową Bestlite BL1 na swoje biurko, lampa zyskała status kultowej.

Innowacja Dudleya Besta

Robert Dudley Best był spadkobiercą największej na świecie firmy produkującej oświetlenie Best & Lloyd, założonej w Birmingham w 1840 roku. Pomimo dumnej historii firmy w dostarczaniu tradycyjnych lamp prestiżowej klienteli (w tym transatlantykowi Titanic i pasażerskiemu pociągowi Orient Express), Dudley Best był zainteresowany nową kolekcją, która symbolizuje ducha nowej ery, przyciągając bardziej awangardowych architektów i wyznaczając nowy program projektowania lamp.

Fabryka, w której produkowane są lampy Bestlite
Fabryka, w której produkowane są lampy Bestlite

Fabryka, w której produkowane są lampy Bestlite

Inspirujące podróże po Europie

Robert Dudley Best jako zagorzały entuzjasta designu i wybitny przemysłowiec spędził lata dwudzieste XX wieku podróżując po Europie rozwijając swoje zainteresowanie ruchem modernistycznym. Po wizycie na Wystawie Nowoczesnego Wzornictwa w Paryżu w 1925 r., gdzie wiele prezentowanych projektów było pod wpływem prac Le Corbusiera i Miesa van der Rohe, zapisał się do School of Industrial Design w Paryżu. Zainteresowany przełamywaniem barier między wartościami przemysłowymi i artystycznymi, Dudley Best wykonał pierwsze szkice tego, co stało się kultowym projektem Bestlite.

Robert Dudley Best

Robert Dudley Best

Bestlite Gubi

Jeden z pierwszych modeli Bestlite

Wpływ Bauhausu

Robert Dudley Best był pod silnym wpływem Bauhausu, który szturmem podbił Europę swoimi surowymi liniami i czystym stylem. Kierując się podbijającą europejskie stolice stylistyką Dudley Best zrezygnował z ozdób i detali tradycyjnych produktów Best & Lloyd. Projektant twierdził, że oświetlenie powinno być funkcjonalne i praktyczne, a także eleganckie. Mając to na uwadze w 1930 roku wrócił do Birmingham, zdeterminowany, aby wprowadzić do produkcji swój projekt lampy Bestlite.

Projekt wierny oryginałowi

Bestlite pozostaje blisko swoich przemysłowych korzeni i jest wierny oryginalnemu projektowi. Bestlite znajduje się w stałych kolekcjach zarówno w Victoria & Albert Museum, jak i Design Museum w Londynie. Uwielbiany przez architektów, projektantów i miłośników designu w całej swojej długiej historii, dziś jest współczesnym klasykiem.

Obecna produkcja lamp Bestlite
Obecna produkcja lamp Bestlite

Obecna produkcja lamp Bestlite

W skład jubileuszowej kolekcji „Bestlite 90” wchodzą lampa stołowa BL1, lampa podłogowa BL3 a także kinkiety BL5 oraz BL7. Dostępne na zamówienie w naszych salonach stacjonarnych.