Dobrze dobrane oświetlenie tworzy klimat we wnętrzu. Warto zastanowić się nad jego funkcją w każdym z pomieszczeń i to od niego zacząć remontowe plany. Sprawdź nasze sprawdzone sposoby na oświetlenie we wnętrzach!

lampy we wnętrzach - gubi

1. Planuj z wyprzedzeniem

Pomyśl o oświetleniu już na samym początku planowania wnętrza. Weź pod uwagę kable elektryczne, gniazda, przełączniki i strategiczne rozmieszczenie lamp. Upewnij się, że obejmują wszystkie cztery podstawowe funkcje oświetlenia: ogólne, tymczasowe, funkcjonalne i dekoracyjne.

Oświetl wnętrza

Zaplanuj gdzie znajdzie się światło w twoim wnętrzu

2. Dostosuj oświetlenie do wnętrza

Wyobraźmy sobie dwie różne atmosfery: codzienną dynamiczną, a drugą stonowaną na spokojne chwile. Stwórz podstawowy poziom oświetlenia, który uzupełni naturalne światło (jasność powinna być wystarczająca do sprzątania). Używaj światła pośrednio - albo lamp z funkcją ściemniania, albo takich, które odbijają światło przez sufity i ściany. W ten sposób dostosowujemy nasze wnętrza do różnych potrzeb, pór dnia i roku. Wybierz lampy do określonych czynności związanych z miejscem, na przykład nad stołem w jadalni i na szafce nocnej.

lampy &tradition
wnętrza &tradition

W zależności od wybranego oświetlenia oraz mebli możesz stworzyć zupełnie inny klimat wnetrza

3. Uważaj na skalę

W planowaniu oświetlenia we wnętrzu warto zwrócić uwagę na skalę. Mamy tendencje do używania zbyt małych źródeł światła. Przed wyborem lampy sprawdź wymiary oprawy oświetleniowej.

Wybierz lampy, które podkreślą przestrzeń.

4. Optycznie powiększ pomieszczenie

Zapomnij o klasycznych kinkietach sufitowych. Co prawda, oświetlają pomieszczenie równomiernie, ale optycznie je pomniejszają. Postaw na wiszące lampy – wyglądają zawsze dobrze z innymi źródłami światła w pomieszczeniu.

lampy wiszące

Lampy wiszące są dużo lepsze niż kinkiety. Dają przyjemniejsze światło i optycznie zwiększają pomieszczenie.

5. Pamiętaj o detalach

Instalując małe lampki w szafie i szufladach, łatwiej jest utrzymać wszystko w porządku. Na lustrze, w korytarzu czy na półpiętrze delikatne punktowe światła są niezbędne i ułatwiają codzienne życie, a jednocześnie wpływają na ogólną atmosferę domu.

oświetlenie punktowe
oświetlenie punktowe

Ustaw lampy w strategicznych miejscach - przy schodach, koło lustra.

Kierując się tymi zasadami stworzysz wnętrze dopasowane do swoich potrzeb i będziesz cieszyć się odpowiednim oświetleniem przez długie lata.

W październiku tradycyjnie obchodzimy miesiąc światła – mówimy o świetle, lampach ikonach i naszych ulubionych projektach. Przygotowaliśmy też specjalne oferty rabatowe. Pod koniec miesiąca zapraszamy na Weekend Światła – czekają na Was rabaty na całe oświetlenie.