Pled idealny: niezawodny towarzysz w sezonie jesienno-zimowym, a latem podczas miejskich pikników. Miękki, przytulny, zajmuje honorowe miejsce w podróżnej torbie. To prawda, że lepiej jest mieć jedną rzecz świetnej jakości, niż kilka (naście) słabej. I tak jest w przypadku pledu – warto wybrać taki, który będzie z nami długie lata, nie straci swojej jakości, przyjemnie otuli, a do tego będzie po prostu piękny. Ten z najwyższej jakości wełny sprawdzi się tutaj znakomicie!

wełniane pledy na krześle

Kaszmir - najszlachetniejsza z tkanin

Kaszmir jest symbolem statusu. Nie jest tani, dlatego w ostatnim czasie doczekał się wielu podróbek. Prawdziwy, najwyższej jakości kaszmir nazywany jest często paszminą. Po persku to słowo oznacza po prostu „wełnę”. Z kolei najwyższej jakości wełna to szatusz - produkowana w Persji, najdelikatniejsza na świecie odmiana z wełny antylop tybetańskich.

kozy kaszmirskie
Kaszmir jest produkowany w wąskim pasie gór w Kaszmirze – stąd jego nazwa. Wypasane tam kozy i antylopy są przyzwyczajone do mrozu i wiatru – pasma górskie znajdują się na wysokości 4 tysięcy metrów. Umiejscowienie geograficzne daje kozom kaszmirskim podwójne runo: delikatne przy samej skórze i twardsze z wierzchu. Jest tak za sprawą himalajskich warunków klimatycznych, które sprawiają, że delikatny włos posiada właściwości cenione na całym świecie. Włókna mają zaledwie 8 do 10 mikronów szerokości, dzięki czemu są około 10 razy cieńsze niż ludzkie włosy i osiem razy cieplejsze niż wełna owcza.

kaszmirowe pledy i swetry

Kaszmirowe wakacje

Wyobraź sobie sytuację: dzwoni przyjaciel z propozycją spontanicznego wypadu w ciepłe kraje. Kilka dni, nie trzeba wielkiego bagażu. Jak się najlepiej spakować? Jeden zestaw ubrań na siebie, drugi zestaw do walizki. Sukienka, buty, miniaturowy zestaw kosmetyków.

Warto też wziąć coś ciepłego. Kaszmirowy pled będzie idealnym rozwiązaniem! Ze względu na gęstość splotu jest bardzo ciepły, a do tego niewiele waży – taki o wymiarach 1x2m to zaledwie 120 gramów! Pled może posłużyć jako okrycie w chłodnych warunkach klimatyzowanego samolotu, świetnie sprawdzi się na wieczornej kolacji (idealnie w połączeniu ze zwiewną sukienką, T-shirtem i dżinsami!) i jako koc.

pled na krześle

Podstawy pielęgnacji wełny

Z kaszmirem, tak jak z innymi rodzajami wełny, trzeba obchodzić się delikatnie. Dzięki temu materiał nie straci swoich wyjątkowych właściwości, zachowa też swój kształt i piękno.

pranie pledu - szkic

1. Pranie


Wiele wełnianych materiałów nadaje się tylko do prania ręcznego. Jeżeli producent pozwala na pranie mechaniczne, możemy prać w pralce, najlepiej używając dedykowanego programu – do prania wełny, z delikatnym wirowaniem i niższą temperaturą. Do prania najlepiej używać specjalnego detergentu do wełny lub po prostu dziecięcego szamponu. Aby materiał nie stracił swoich właściwości nie należy używać płynu zmiękczającego do tkanin. Dobrą praktyką jest też prać każdy produkt (sweter, pled, szal) w osobnym worku do prania, a jeżeli go nie posiadamy – w poszewce na poduszkę.

suszenie pledu - szkic

2. Suszenie

Wełnę suszymy na płasko, rozłożoną na czystym ręczniku. Dzięki temu unikniemy rozciągnięcia tkaniny. Nie należy kłaść materiału na grzejnikach – najlepiej, kiedy materiał wysycha naturalnie.

prasowanie pledu - szkic

3. Prasowanie

Wełnę należy prasować na najniższym programie, a pomiędzy materiał a żelazko najlepiej włożyć lnianą lub bawełnianą szmatkę. Dzięki temu wełna nabierze lekkości i wróci do swojego pierwotnego stanu.

czesanie pledu - szkic

4. Czesanie

Wełniane materiały, a zwłaszcza kaszmir, wymagają regularnego wyczesywania włosia. Na naturalnym materiale, jakim jest wełna, wraz z regularnym używaniem pojawiają się małe kuleczki, potoczne zwane zmechaceniem. Aby ich uniknąć lub zlikwidować te istniejące, najlepiej czesać sweter specjalnym grzebieniem do wełny. Posiada on drobno rozstawione ząbki, które wyłapują niechciane kuleczki i rozplątują włosie na materiale. Regularne czesanie sprawi, że materiał będzie sprężysty.

przechowywanie pledu - szkic

5. Przechowywanie

Wełniany materiał nie lubi zbyt długo wisieć, dlatego najlepiej przechowywać go na płasko – w szufladzie lub szafce. Aby dłużej cieszył się sprężystością wełny, warto też po użytkowaniu (np. swetra), dać splotom odpocząć i nie używać kolejnego dnia.

Pled – jesienno-zimowy niezbędnik każdego domatora. Najlepiej mu w towarzystwie sofy, ale lubi też podróżować. Przy prawidłowej pielęgnacji posłuży na długie lata. Ma jeszcze jedną ważną cechę – wełna jest ponadczasowym materiałem, który nie podlega zmianom mody i trendów.

Przeczytaj również pozostałe wpisy: Wełna merino & kaszmir oraz Ciepło w splotach