Wełna jest naturalnym, szlachetnym surowcem. Runo owiec, lam, wielbłądów, jaków, królików i kóz jest przystosowane do dużej dobowej zmienności temperatur, dlatego ma właściwości termoregulacyjne – sprawdzi się zarówno w niskich jak i wysokich temperaturach. Wełna dobrze oddaje ciepło, izoluje od wilgoci i zimna, jest sprężysta (nie gniecie się) i zapewnia duży komfort użytkowania.

W trosce

O wełnę dbamy, piorąc ściśle według wskazań producenta, gdyż zbyt wysoka temperatura lub źle dobrany tryb prania mogą uszkodzić materiał. Wełna łatwo się zbija i kurczy, dlatego należy się jej troskliwa pielęgnacja: traktujemy ją z ostrożnością, suszymy w pozycji poziomej i używamy środków czyszczących, przeznaczonych do pielęgnacji tkanin wełnianych. Zresztą wełna nie wymaga częstego prania – łuskowata budowa włókien chroni przed brudem oraz zapobiega wchłanianiu zapachów.

Pled kaszmirowy Wool Me
Pled kaszmirowy Wool Me

Pled z alpaki Wool Me
Pled z alpaki Wool Me

Pled kaszmirowy Wool Me

Pled z alpaki Wool Me

Pled z alpaki Wool Me

Pled wełna owcza i kaszmir Foxford

Kaszmir, moher, merynosy

Wełna w domu to materiał wszechstronny i wielozadaniowy! Świetnie sprawdza się jako pled, narzuta, poszewka na poduszki, dywan, czy tkanina obiciowa.

Kaszmir, moher, merynosy
Kaszmir, moher, merynosy

Kaszmir

Najszlachetniejszym i najdroższym włóknem jest wełna z runa kóz kaszmirskich, żyjących w Chinach i Mongolii. Włókno pozyskiwane jest raz w roku, wiosną. To cienka, miękka, połyskująca tkanina o doskonałych właściwościach termoregulacyjnych. Kaszmirowe pledy, czy szale są niezastąpione w chłodne dni.

Kaszmir
Pled Kaszmirowy

Moher

Wełnę moherową pozyskuje się z runa kóz angorskich, jest tkaniną o wyjątkowej miękkości, połysku i puszystości. Moher występuje często jako domieszka do innego rodzaju wełny, gdyż ma tendencję do filcowania.

Merino

Wełna z merynosów oprócz zalet innych rodzajów wełny, jest bardzo przyjemna dla skóry (nie drapie) i ma wyjątkowo cienkie włókna. Największym producentem merino jest Australia. Jej włókna mają doskonałe właściwości termoregulacyjne, gdyż owce, z których jest pozyskiwana żyją w temperaturach od + 40 do – 20 stopni Celsjusza.

Merino

Przez cały rok

Wełna kojarzy się z aurą zimową, na szczęście w warunkach domowych świetnie spełni swoją rolę przez cały rok: otuli w wiosenny/jesienny wieczór, będzie doskonale prezentowała się jako trwała tkanina tapicerska na łóżku, kanapie, fotelu, czy zachwyci wzorem poduszki dekoracyjnej. Wełna jest jednym z tych ponadczasowych materiałów, które trwają mimo zmian mód, trendów i włókienniczych innowacji.