Plastikowe krzesło Eamesów jest jednym z najważniejszych i najbardziej znanych projektów mebli XX wieku. Wprowadzone na rynek w 1950 roku, było pierwszym plastikowym krzesłem produkowanym masowo. Wprowadzenie tego modelu do produkcji masowej oznaczało również zaprojektowanie wielofunkcyjnego siedziska, którego obudowę można połączyć z różnymi podstawami - była to rewolucyjna ideą, która od tego czasu stała się powszechna.

 Eames Fiberglass

 Eames Fiberglass © Vitra

Poszukiwania idealnego materiału

W 1948 r. Charles i Ray Eames wzięli udział w "Międzynarodowym konkursie na tanie projekty mebli", zorganizowanym przez Nowojorskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, podczas którego zaprojektowali krzesło z uformowaną skorupą siedziska dopasowaną do konturów ludzkiego ciała oraz koncepcję różnych baz podstaw. Ich projekt zdobył drugą nagrodę. Jednakże metalowa powłoka siedziska okazała się zbyt skomplikowana i droga, aby osiągnąć sukces masowej produkcji.

Poszukiwania alternatywnych materiałów przez Eamesów doprowadziły do żywicy poliestrowej wzmocnionej włóknem szklanym, która do tej pory była głównie ograniczona do zastosowań wojskowych, takich jak radiometry lotnicze i osłony kabin. Eamesowie rozpoznali i w pełni wykorzystali zalety włókna szklanego: zdolność do formowania, sztywność i przydatność do przemysłowych metod produkcji. Dzięki temu materiałowi, który wcześniej nie był znany w branży meblarskiej, z powodzeniem opracowali uformowane siedziska do masowej produkcji: narodziło się krzesło z włókna szklanego. Jego jednoczęściowa skorupa o organicznym kształcie okazała się być podziwianą innowacją w czasach, gdy krzesła zazwyczaj składały się z siedziska i oparcia. Włókno szklane posiadało dodatkową zaletę: było przyjemne w dotyku i doskonale uformowane w formie dla optymalnego komfortu.

 Eames Fiberglass

Produkcja pierwszego modelu Eames Fiberglass, © Eames Office, LLC

 Eames Fiberglass

Prace nad pierwszą konstrukcją krzesła z włókna szklanego, © Eames Office, LLC

Kolory włókna szklanego

Ray Eames miała wyjątkowe wyczucie koloru. Charles i Ray przywiązywali ogromną wagę do używania kolorów - ponieważ włókno szklane wcześniej istniało tylko w wersji bezbarwnej. Eamesowie spędzili wiele dni w fabryce, mieszając barwy dla niezliczonych prototypów krzeseł Eames Fiberglass, starając się stworzyć kolory najlepiej podkreślające organiczny kształt siedzisk.

Pierwszymi kolorami opracowane przez Eamesów były greige (połączenie szarego i beżowego), przydymiony szary, nazywany “słoniowym” (o którym Charles często mówił” "Czego naprawdę chcę, to czarny z uczuciem") oraz lekko przezroczysty kolor pergaminu. Następnie pojawiły się: zielona piana morska, żółty i czerwony, które weszły do produkcji chwilę po pierwszych modelach.

 Eames Fiberglass

Szkice pierwszych modeli Eames Fiberglass, © Eames Office, LLC

 Eames Fiberglass

Pierwsze kolorowe krzesła z włókna szklanego, © Eames Office, LLC

Kultowe krzesło XX wieku

 Eames Fiberglass

 © Eames Office, LLC

 Eames Fiberglass

 © Eames Office, LLC

Krzesła z włókna szklanego zostały wypuszczone na rynek w szerokiej palecie kolorów i podstaw, wprowadzając nową typologię mebli, która od tego czasu stała się popularna. W ciągu następnej dekady krzesła z włókna szklanego stały się jednym z najbardziej znanych projektów mebli XX wieku.

Charles i Ray Eames opracowali serię podstaw, które można swobodnie łączyć z różnymi kolorami siedzisk. Ta kombinacja dała rodzinie krzeseł Eames Fiberglass kultowe cechy, które dzisiaj nadal są rozpoznawalne.

 Eames Fiberglass

 Eames Fiberglass © Vitra

 Eames Fiberglass

 Eames Fiberglass © Vitra

Dzisiaj marka Vitra produkuje krzesła Eames Fiberglass w kilku oryginalnych kolorach. Po 20 latach, nowoczesne metody produkcji umożliwiły ponowne wprowadzenie materiału, z którego wyprodukowano pierwszy model tego kultowego krzesła. Dobrze widoczne włókna nadają siedzisku z włókna szklanego uroczą nieregularną powierzchnię.

 Eames Fiberglass

 Eames Fiberglass © Vitra

 Eames Fiberglass

 Eames Fiberglass © Vitra

 Eames Fiberglass

 Eames Fiberglass © Vitra

 Eames Fiberglass

 Eames Fiberglass © Vitra

Krzesła Eames z włókna szklanego można łączyć z nogami drewnianym , czworonożną podstawą metalową lub konstrukcją nóg o nazwie wieża Eiffla. Vitra kontynuuje produkcję plastikowych krzeseł z kolekcji Eamesów z siedziskiem polipropylenowym, a wraz z krzesłami z włókna szklanego tworzą one rozległą rodzinę, umożliwiając niezliczoną ilość odmian do niemal każdego celu. Krzesło Eames Fiberglass jest dostępne w sześciu oryginalnych kolorach.

 Eames Fiberglass

 Eames Fiberglass © Vitra

Krzesło Eames Fiberglass jest oryginalnym produktem firmy Vitra.