Lampa o niskim ego. Lampa, która się nie panoszy. A bardzo jest – mocno zarysowuje swoją obecność niezwykłą prostotą. Lampa Gras w tym roku obchodzi 100. urodziny. To dobry moment, żeby poznać się z nią na nowo.

Równo sto lat temu inżynier Bernard-Albin Gras opracował serię lamp. Wszystko zaczęło się od lampki biurkowej. Została zaprojektowana po to, aby oświetlić miejsce pracy laboranta. Lampa miała za zadanie być na tyle mobilna, aby można było dostosować źródło światła do stanowiska pracy.

lampy gras

Przeguby na klips

Cała tajemnica Lampy Gras polega na jej przegubach. Bernard Albin Gras opracował technologię w lampie przegubowej, która nie ma żadnych śrub – przeguby są na klips, dzięki czemu nie opadają po ustawieniu. Dzięki zastosowaniu technologii klipsa i ciężkich metalowych rurek seria Gras od początku bardzo mocno przyjęła się w przemyśle. Fabryki, w których wykorzystywano lampy często potrzebowały modeli, które będzie można nie tylko ustawić, ale też ustawienie to nie będzie się zmieniać. Gras były idealnym rozwiązaniem do pracy przy maszynach, które potrafiły się chybotać czy trząść, a także na salach operacyjnych lub płynących statkach.

gras z fabryki R.A.V.E.L

Odnaleziony model lampy Gras z fabryki R.A.V.E.L.

lampa od DCW Editions

Obecne oznaczenie producenta lamp Gras - marki DCW Editions

Projektant widmo

Bernard-Albin Gras podszedł do swojej kolekcji bardzo z głową. Kiedy wymyślił przegub na klips od razu zastrzegł i opatentował swoje dzieło – we Francji i w Niemczech. To właśnie w tych europejskich państwach była największa konkurencja produkcyjna. Wraz z dokumentem patentowym, który zawierał wszystkie niezbędne informacje techniczne poszedł do firmy R.A.V.E.L. Zaproponował marce sprzedaż swojego pomysłu i zaprojektowanie dla nich całej kolekcji lamp.

Lampa do pracy

Firma R.A.V.E.L. kupiła patent Grasa i zatrudniła go do stworzenia pełnej kolekcji. W ten sposób powstała pierwsza kolekcja Lamp Gras – kolekcja, która przeznaczona była do różnych stanowisk pracy. Od tej pory ślusarz, kreślarz, sklepikarz czy maszynistka mieli swoje lampy, stworzone specjalnie na potrzeby ich stanowiska pracy.

kolekcja lamp Gras

Pierwsza kolekcja lamp Gras - zaprojektowana dla różnego typu stanowisk pracy.

Fascynacja Le Corbusiera

W pewnym momencie lampami Gras zachwycił się sam Le Corbusier. Jak podkreślał - zobaczył w lampach przedmiot użytkowy, czyli taki, który został stworzony do konkretnej funkcji. Lampa Gras była tylko lampą, nie próbowała być niczym innym – pięknym przedmiotem, rzeźbą. W kuluarach mówiło się, że jest to przedmiot o niskim ego. Przedmiot stworzony w konkretnym celu. Nikt nie przypuszczał, że fascynacja kolekcją przez Le Corbusiera przyniesie lampom Gras status ikon.

le corbusier i lampa Gras

Le Corbusier w swoim gabinecie z lampą Gras na biurku.

Le Corbusier zaczął stosować Lampy Gras w swoich projektach. Pierwszą postawił na własnym biurku, następnie umieszczał lampy w każdym ze swoich projektów. Zachwycał się użytkowością lampy i przedstawiał swoim kolegom i koleżankom projektantom. Jednym z pierwszych, w pełni wyposażonym w lampy Gras projektów była Willa Savoye.

le Corbusier

Le Corbusier i Lampa Gras nr 201 w jego biurach przy Rue de Sèvres w Paryżu.

Zachwyt projektantów

Za Le Corbusierem poszli inni. Równie wielkimi entuzjastami lampy byli Robert Mallet-Stevens, Jacques Emile Ruhlmann i Eileen Grey. Z kolei Henri Matisse, Sonia Delaunay i Georges Braque używali lamp Gras w swoich studiach. Lampa Gras zagościła na salonach!

henri matisse i lampa gras

Henri Matisse & Lampa Gras N°201

studio mallet- stevens i lampy gras

Studio Mallet-Stevens, Paryż 1927

Sto lat ikony

Konstrukcja Lamp Gras nie zmieniła się od 100 lat. Przeguby się nie wycierają, kable działają. Jej prosta konstrukcja sprawia, że może być zastosowana i w minimalistycznych i bardziej klasycznych wnętrzach. Od stu lat odpowiada na potrzeby przemysłu i na użytek wnętrz prywatnych.

Warsztat R.A.V.E.L. - Clamart, początek XX wieku

Czterdzieści lat przerwy

Firma R.A.V.E.L. weszła we współpracę z amerykańskim producentem, co zaowocowało produkcją Lamp Gras również za oceanem. Owocna współpraca trwała do lat 70. Później słuch o lampach zaginął.

k

Archiwalne strony z pierwszego katalogu lamp Gras, jeszcze pod szyldem marki R.A.V.E.L

Spotkanie na targu staroci

Pewnego dnia, na początku XXI wieku, na targu staroci spotkało się dwóch mężczyzn: Philippe Cazer i Frédéric Winkler. Panowie zobaczyli tą samą lampę i kłócili się o to, który z nich ją kupi. Spór o lampę na targu wygrał Philippe. Tak zaczyna się historia marki DCW Editions.

Panowie spotkali się kilka lat później w przemyśle filmowym, w którym oboje pracowali w tamtych czasach. Jako producenci filmów dokumentalnych często spotykali się na branżowych imprezach. Wspominając spotkanie na targu staroci postanowili, że czas pomyśleć nad własnym biznesem.

Nowi właściciele patentu

Philippe i Frédéric odrestaurowali swoje prywatne kolekcje lamp Gras. Odnowione lampy postawili na malutkim stoisku podczas targów Maison & Objet. Po targach okazało się, że mają bardzo wiele zamówień. Fascynacja lampą znalezioną na pchlim targu sprawiła, że od razu zaczęli szukać obecnego właściciela patentu.

W 2008 Cazer i Winkler (a także trzeci wspólnik, który szybko odszedł z firmy) założyli markę DCW Editions. Udało im wprowadzić się do produkcji lampy Gras, po kilku latach od rozpoczęcia poszukiwań patentu. Od tej pory marka DCW Editions ma pełne prawa do lamp projektu Bernarda-Albina Grasa.

Philippe Cazer i Frédéric Winkler

Philippe Cazer i Frédéric Winkler

lampy gras
podłogowa lampa gras

Lampy Gras współcześnie

Ponadczasowość Gras

Lampy Gras nie są narzucające się, a jak mówią o niej sami właściciele DCW Editions, lampy mają małe ego. Nie próbują być na siłę dominantą w pomieszczeniu. Ramiona lampy zwężają się ku górze, co świadczy o niezwykłym poczuciu estetyki projektanta. Klipsy na przegubach i delikatne klosze sprawiają, że lampa jest ponadczasowa i pasuje do każdego pomieszczenia.

Georges Braque, Paris 1946

Georges Braque, Paryż 1946

lampa gras

Pierwszy model lampy Gras

W 2021 roku obchodzimy 100 urodziny lampy Gras. Z tej okazji, przez cały październik modele z rodziny 304 objęte są rabatem 20%