Dni stają się coraz krótsze, a wieczory i noce coraz dłuższe. To idealna pora, aby zadbać o jakość snu. Jeśli wybraliście już odpowiedni materac i wiecie, w jaki sposób stworzyć komfortowe warunki w sypialni, pora przyjrzeć się pościeli. Przeczytajcie nasz poradnik, by dowiedzieć się, dlaczego kołdry puchowe mają tyle wspaniałych właściwości, a następnie wybierzcie odpowiednią wersję dla siebie.

Pierze i puch - najdelikatniejszy surowiec

Puch - najdelikatniejszy z surowców

Puch jest najdelikatniejszym surowcem naturalnym, jest lekki i przewiewny, idealnie się układa, nie zbija się. Przez swoją niemal trójwymiarową strukturę posiada świetne właściwości termiczne: dba o termoregulację ciała i zapobiega przegrzaniu. Śpiąc pod puchową kołdrą w lecie nie będzie nam za ciepło, natomiast w zimie kołdra nas dodatkowo ogrzeje. Puch zapewnia komfort, dopasowując się do kształtu ciała, gwarantuje prawidłowe podparcie szyi i karku, a dzięki specjalnej powłoce, nadaje się dla alergików.

Kołdra puchowa TAKE A NAP

Puch, pierze i stosina

Do produkcji kołder używa się zarówno puchu gęsiego, jak i kaczego. Puch gęsi uznawany jest za najszlachetniejszy. Natomiast puch kaczy uważany jest za puch gorszej jakości, ponieważ ma mniejszą sprężystość, a także bardziej intensywny zapach.

Aby uzyskać puch należy posortować zebrany surowiec, który składa się z puchu, pierza i stosiny, czyli środkowej części pióra. Jakość produktu można określić poprzez ilość danego składnika w produkcie końcowym. Im więcej puchu, tym pościel ma lepsze właściwości i wyższą jakość. Sprężystość pierza określana jest natomiast przez specjalne tłoki, do których wkładane jest pierze po procesie sortowania i prania.
Kołdra puchowa TAKE A NAP

Ocena kołdry puchowej

Wysokiej jakości kołdry puchowe nie są ciężkie, posiadają wypełnienie między 70-105 gr/m kw. Tak jak w przypadku kurtek puchowych, kołdry nie są grube, a grzeją. Śpiąc pod puchówką mamy zapewnione ciepło bez uczucia przytłoczenia. Kołdry puchowe są podzielone na kasetony - mniejsze komory, które powodują, że wypełnienie nie zbija się, nie traci sprężystości oraz właściwości termoregulacyjnych. Zbyt duża ilość puchu powoduje uszczelnienie komory, przez co kołdra robi się sztywna i traci swoje drogocenne właściwości.

Kołdra puchowa TAKE A NAP
Kołdra puchowa TAKE A NAP

Tkanina równie ważna

W procesie produkcji kołder tkanina poddawana jest procesowi aprecjacji, czyli woskowaniu od środka, które zapobiega wychodzeniu pierza z kołdry. Następnie poddawana jest sanforyzacji, czyli procesowi zagęszczania, uszczelniania i impregnacji tkaniny, tak aby była zdatna do prania w 40 stopniach.

Royal - najlepszy gęsi puch od NAP

Kołdra Royal została stworzona z najdelikatniejszego gęsiego puchu. Pokryta tkaniną z mikro-bawełny, posiada właściwości antyroztoczowe. W kołdrach Royal używa się wypełniania 70g/m2. Puch pozyskiwany jest wyłącznie z okolic podbrzusza gęsi hodowanych metodami ekologicznymi. Cechuje go najwyższa wyporność i sprężystość, miękkość i lekkość. Bardzo gęsty splot tkaniny oraz wewnętrzna impregnacja zapewniają ochronę przed roztoczami, lepszą puchoszczelność oraz zwiększoną żywotność produktu. Kołdry Royal dostępne są w wersji letniej i całorocznej.

Kołdra puchowa TAKE A NAP

Zadbaj o swoją kołdrę

Aby kołdra z pierza służyła nam na długie lata należy o nią odpowiednio dbać: często wietrzyć, a po każdym praniu „strzepnąć” kilkukrotnie, aby wróciła do swojego pierwotnego kształtu. Wymiana kołdry puchowej zalecana jest po 15 latach użytkowania.