Sen jest jednym z fundamentów dobrego samopoczucia, niezbędnym elementem naszego życia, który ma ogromny wpływ na jego jakość. Wiemy o tym wszyscy, jednak ta wiedza rzadko przekłada się na praktyczne rozwiązania. Być może właśnie ze względu na tę oczywistość snu, zwykle urządzamy sypialnie siłą rozpędu i nie poświęcamy kwestii jakości snu wiele uwagi.

W naszym cyklu “Na dobry sen”, chcemy przyjrzeć się prostym zasadom, które sprawią, że to, co najważniejsze dla naszego organizmu i samopoczucia wysunie się na pierwszy plan. Zastanowimy się nad wyborem materaca, łóżka, tkanin do sypialni i stworzeniem odpowiednich warunków do prawdziwie regenerującego snu.

Sprężynowy, czy piankowy?

Dobry sen zależy przede wszystkim od doboru materaca. Dobry materac to taki, który podtrzymuje kręgosłup, pozwala organizmowi na regenerację i umożliwia przepływ powietrza. Jak dokonać właściwego wyboru? Odpowiedzi poszukam wraz z Piotrem, który doradza klientom NAP na Mysiej w Warszawie.

Ze względu na swoją konstrukcję, materac sprężynowy zapewnia lepszą cyrkulację powietrza, ale “sprężynuje”, oddając nacisk, czyli delikatnie porusza się, gdy np. przekładamy się na drugi bok. Z kolei pianka termoelastyczna tłumi ruch, dlatego materac piankowy “nie rezonuje”. Stąd wiele osób sądzi, że tego typu materace są bardziej miękkie, gdy tak naprawdę, skala ich twardości nie różni się od oferty materacy sprężynowych. Po prostu ze względu na swoją piankową konstrukcję, inaczej reagują na ruch. Materace z pianki termoelastycznej dopasowują się do ciała pod wpływem ciepła, ale niestety gorzej przepuszczają powietrze.

Wybór pomiędzy materacem sprężynowym i piankowym jest wyborem bardzo indywidualnym, to znaczy nie ma tu lepszych, czy gorszych rozwiązań – każdy dobrze dobrany materac będzie nam służył. Rodzaj materaca to kwestia indywidualnych preferencji, gdyż oba rodzaje spełniają warunki stawiane przez fizjoterapeutów.

Na własnej skórze

Łóżko Frame NAP Beds Collection

Jeśli pierwsza decyzja jest już podjęta, zastanów się nad twardością materaca. Tu doświadczony doradca podpowie i zaproponuje materace odpowiednie do twojej budowy. Koniecznie połóż się na materacu, daj sobie kilka minut, zmień pozycję. Nie spiesz się, wypróbuj różne warianty i twardości. Pamiętaj, że dla dwóch osób, które różnią się znacznie wzrostem i budową, materac może mieć inne właściwości po każdej stronie.

Najbardziej istotne jest to, by obie osoby leżąc na materacu miały dobrą postawę, czyli maksymalne wsparcie kręgosłupa i całego ciała. Chodzi o to, aby podczas snu ciało wypoczywało, mięśnie rozluźniły się i nie dochodziło do pogłębienia ewentualnych problemów z postawą, czy kontuzji.

Źle dobrany materac to ryzyko bólu głowy, kręgosłupa i zmęczenia. Dobrej jakości materace mają zaznaczone falistymi szwami strefy nacisku. Zagęszczające się fale, oznaczają strefę podparcia, na której powinny znajdować się głowa, ramiona, biodra.

Księżniczka na ziarnku grochu

Komfortowi snu sprzyjają warstwy, czyli im więcej, tym lepiej. Łóżka kontynentalne, w Polsce najczęściej spotykane w hotelach, rzadziej w prywatnych sypialniach, najlepiej realizują tę zasadę. Łóżko kontynentalne zbudowane jest z ramy z materacem, na której znajduje się drugi materac, a następnie materac nawierzchniowy.

Materac nawierzchniowy – jak zdradza Piotr z NAP na Mysiej – rekomenduję wszystkim klientom, bez względu na to, jaki rodzaj materaca znajduje się pod spodem. Materac nawierzchniowy podnosi komfort spania i pomaga utrzymać higienę w sypialni.

Jednak sam materac nie wystarczy, gdy mamy źle dobraną poduszkę. Zwróćcie uwagę nie tylko na ulubioną pozycję, czy wysokość poduszki, ale również na jej wypełnienie (szczególnie istotne dla osób cierpiących na alergie) i pozycję, którą nada ciału. Poduszka, tak jak materac ma wielkie zadanie do wykonania – musi być podporą dla kręgosłupa, zapewnić oparcie i odprężenie mięśni. Dlatego przy wyborze dobrze jest skonsultować się ze specjalistą i po prostu przetestować różne wysokości, wypełnienia etc.

Higiena

Łóżko NAP Lisbona System Beds

Żeby zachować higienę snu wietrzymy pomieszczenie, nawilżamy powietrze i staramy się, aby temperatura nie przekraczała 18-19 stopni Celsjusza. Ponadto dbamy o czystość i jakość tkanin, materaca i pościeli.

Żeby materac dobrze nam służył regularnie odkurzamy jego powierzchnię i co kilka miesięcy odwracamy go na drugą stronę.

Oczywiście, jeśli materac ma identyczną konstrukcję z obu stron. Gdy strony materaca różnią się, wystarczy zmienić pozycję – obracając materac tak, aby w miejscu stóp była głowa. Dzięki temu materac będzie się wolniej zużywał i dłużej zachowa swoje właściwości.

Materac nawierzchniowy, o którym wspomniał Piotr, to nie tylko sposób na podniesienie komfortu snu, ale także na zachowanie higieny. Tego typu materace ze względu na swoje kompaktowe wymiary, mogą być łatwo prane. Latem i zimą idealnie jest wystawić materac na zewnątrz, choćby na balkon. Niska (-18 stopni) i bardzo wysoka (+ 45 stopni) temperatura poradzą sobie z roztoczami, które wywołują alergie, katar, zapalenie zatok oraz wpływają na stan skóry.

Nie ma dróg na skróty

Dobór materaca i poduszek to kluczowe decyzje dla jakości snu, czyli też jakości naszego życia. Dlatego nie wybierajmy dróg na skróty i nie lekceważmy wagi tych decyzji. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dobrze wybraliśmy, dajmy sobie czas, pytajmy, konsultujmy, wracajmy do sklepu, aby upewnić się w swoich wyborach.