Bernard Schottlander urodził się w Mainz w Niemczech w 1924 r. skąd przeprowadził się do Anglii w 1939 r. Po odbyciu służby w brytyjskiej armii w Indiach, nauczył się spawać i odbył kurs rzeźbiarski w Leeds College of Art, a następnie - z pomocą stypendium - kurs rzeźby w anglo-francuskim centrum sztuki w St. John's Wood.

 Bernard Schottlander

Od wielkiego przemysłu do rzeźby

Bernard Schottlander mawiał, że jest projektantem we wnętrzach i rzeźbiarzem na zewnątrz. Po kilku latach sukcesów jako projektant przemysłowy, Schottlander postanowił skoncentrować się na rzeźbie. Pod koniec lat pięćdziesiątych założył warsztat w północnym Londynie, gdzie przez wiele lat pomagał mu George Nash. Od 1965 uczył metalurgii w St Martins School of Art.

 Bernard Schottlander - rzeźba

Ruch jako forma wyrazu

Ruch jest nieodłącznym elementem całej pracy Schottlandera: artysty, inżyniera i w pewnym sensie złotej rączki. Projektant wymyślił sprytny system przeciwwag w połączeniu z serią mocnych i elastycznych metalowych prętów. Podobnie jak akrobata zawieszony w powietrzu, wykonane z aluminium elementy przeciwważą się, aby stworzyć spiralny ruch, w którym symetria i asymetria pokazują swoją opozycyjność, a także kunszt rzeźbiarza.

 Bernard Schottlander

“Rzeźbiarstwo jest sztuką ciszy, przedmiotów które muszą mówić same za siebie”

lampa mantis
lampa mantis

Inspiracja twórczością Alexandra Caldera

Schottlander całe życie inspirował się twórczością Alexandra Caldera - amerykańskiego malarza, rzeźbiarza i ilustratora, członka grupy Abstraction-Création, jednego z pierwszych przedstawicieli sztuki kinetycznej.

Sztuka kinetyczna koncentrowała się na zagadnieniu ruchu i wykorzystywała wiele technik i stylów. Calder, jako prekursor tej dziedziny, stworzył “mobile” - rzeźby z metalu poruszające się pod wpływem wiatru czy zmiany temperatury. Był to swoisty hołd projektanta dla pojęcia ruchu w sztuce.

lampa mantis

Lampa Mantis - hołd dla Caldera

Jako wielbiciel Alexandra Caldera, w 1951 roku Schottlander stworzył serię lamp MANTIS - elegancką formę połączoną z konfigurowalną funkcjonalnością. Projektant stworzył system przeciwwag w połączeniu z serią mocnych i elastycznych metalowych prętów, dzięki którym lampa może być obracana o 360 stopni wokół podstawy z 4 pozycjami ramion, aby umożliwić regulację wysokości.

lampa mantis
lampa mantis

Lampy Mantis to swoista inspiracja rzeźbami Caldera, zinterpretowana do sztuki użytkowej, a przede wszystkim ponadczasowy dizajn wpisujący się w każde wnętrze.