Z Damianem Filem, naszym supervisorem ds. łóżek i materacy, rozmawiamy o zdrowym śnie i wyborze najlepszego materaca dostosowanego do naszych potrzeb.

Co wpływa na jakość snu?

Przede wszystkim zdrowe życie: sport, odpowiednia dieta, a także właściwy odpoczynek, z czym wiąże się dobór odpowiedniego materaca oraz łóżka. Łóżko stanowi dopełnienie wnętrza, wartość wizualną sypialni. Ma za zadanie wprowadzić nas w dobry nastrój. 

Zacznijmy od łóżka - jaki mamy wybór?

Na rynku mamy dostępne różne rodzaje łóżek drewnianych i tapicerowanych, do których można dobrać świetny materac. Kolejną bazę może stanowić łóżko kontynentalne, czyli trzy warstwy materacy. Są one coraz bardziej popularne na rynku, także wśród naszych klientów - zwłaszcza tych, którzy już kupili i polecają swojej rodzinie i znajomym.

Łóżko kontynentalne Jensen First w naszym shoomromie na Jagielskiej

Jak odpowiednio dobrać materac? Skąd mamy wiedzieć, co będzie dla nas dobre?

Zwykle szukamy podświadomie czegoś, na czym do tej pory spaliśmy, więc większość osób przychodzących do salonów, szuka materacy twardych. I tu zaczyna się właśnie nasza rola jako doradców, aby odpowiednio dobrać materac, uwzględniając potrzeby i przyzwyczajenia klienta.

Jak testować materace?

Nie powinniśmy skupiać się na tym, na czym spaliśmy dotychczas, jeżeli nie było nam w pełni komfortowo. Podczas testowania materaca musimy się na nim położyć i poleżeć w pozycji, która jest dla nas najbardziej naturalna podczas snu. Jeżeli klient nie pamięta, w jakiej pozycji sypia, powinien przyjąć pozycję w której zasypia - na boku, na brzuchu, czy na plecach. Większość osób kładzie się na wznak, co jest oczywiście najzdrowszą pozycją do snu, ale mało kto tak śpi. Test powinien trwać około pół godziny.

Dodam, że spanie w pozycji na brzuchu jest najbardziej niebezpieczną pozycją do spania, ponieważ przeciąża odcinek lędźwiowy oraz szyjny kręgosłupa. To bardzo niezdrowa pozycja, więc jeżeli wiemy, że tylko tak potrafimy zasnąć, musimy wybrać zdecydowanie twardszy materac.

Czy możemy się przygotować, zanim wypróbujemy materac na własnej skórze?

Możemy przygotować się wstępnie przed wizytą w salonie i zastanowić się, jaki rodzaj materaca będzie dla nas najlepszy: materac sprężynowy, piankowy, lateksowy lub z pianki termoelastycznej. Materace sprężynowe dzielą się na materace ze sprężynami bonellowymi lub kieszeniowymi. Najbardziej popularne są sprężyny kieszeniowe, czyli każda sprężyna jest umieszczona w osobnej kieszonce i działa niezależnie od drugiej. Oczywiście sprężyny oddziałują na siebie wzajemnie, zapewniając lepsze rozłożenie ciężaru ciała.

Czy można powiedzieć, który rodzaj materaca jest lepszy? Panuje takie przekonanie, że materace sprężynowe są lepsze niż piankowe.

To indywidualna kwestia, dla niektórych jest wręcz odwrotnie, uważają, że pianka jest lepsza niż sprężyna. Zawsze powtarzam, że musimy słuchać przede wszystkim siebie, podążać za swoimi odczuciami, jeśli czujemy większy komfort leżąc na materacu sprężynowym - wybierzmy właśnie taki.

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na piankę czy na sprężynę, liczy się jakość produktu. Są to produkty medyczne, które idealnie podpierają nasz kręgosłup. Ważna jest jakość sprężyny i pianki - ich gęstość, która gwarantuje odpowiednie podtrzymanie ciała.

Trzeba przekonać się, na czym jest nam wygodnie poprzez test: na przynajmniej 30 minut kładziemy się w salonie na materacu. Żeby poczuć komfort, musimy cierpliwie poczekać, ponieważ pianki reagują na naszą temperaturę ciała, również sprężyna dostosowuje się do nas po chwili.

Czy do każdego salonu można przyjść i poleżeć? Czy materace są przystosowane, żeby je wypróbować?

Nasze salony są przystosowane do testów. Klienci przychodzą i kładą się na łóżkach, sami chętnie próbują. Mamy showroom wybranych modeli, gdzie łóżka są odsłonięte, a tam gdzie mamy ekspozycję z pościelą i narzutami, też nie ma problemu, by szybko przygotować łóżko do testów. Zachęcamy, żeby próbować - kłaść się bez skrępowania i pośpiechu.

Czym się różni łóżko kontynentalne od zwykłego łóżka?

Łóżka kontynentalne zapewniają najlepsze podparcie kręgosłupa, dzięki trzem warstwom materacy. Najogólniej mówiąc, w podstawie znajduje się materac sprężynowy, który jest bazą, na to dopasowany do naszych potrzeb materac właściwy - tutaj w grę wchodzi odpowiednia twardość lub miękkość materaca. Na te dwie warstwy kładziemy materac nawierzchniowy, który jest dopełnieniem sprężyny. Podpiera przestrzenie lędźwiowe i szyjne i jest wskazany ze względów higienicznych. Te trzy warstwy materacy stanowią całość łóżka kontynentalnego.

Shoomrom łóżek kontynentalnych Jensen w naszym salonie NAP w Domotece

Czyli materac nawierzchniowy to jest kwestia i higieny i dopełnienia materaca właściwego?

Według standardów higieny powinniśmy wymieniać materac co 7 lat, ponieważ nawet materace z najlepszych pianek antyroztoczowych, antypleśniowych i antygrzybicznych się zużywają. Materac nawierzchniowy, popularnie zwany nakładką, stanowi ochronę materaca głównego, możemy go częściej wymieniać i zachować materac w pełnej kondycji i gwarancji. W przypadku Jensena gwarancja jest na 25 lat. Materac zachowa świeżość i cały czas będzie odpowiednio służył.

Łóżko kontynentalne składa się z 3 warstw materacy. Jakie są więc właściwości klasycznego łóżka tapicerowanego?

Do łóżka tapicerowanego, czy łóżka drewnianego również możemy dobrać materac świetnej jakości, ale w podstawie ma ono po prostu stelaż. Warto pamiętać o tym, że stelaże w łóżkach powinny mieć rozpiętość szczebelków pomiędzy 3,5 cm, a 4 cm. Jest to standard światowy, który jest dostosowany do rozmiarów materaca. Stelaż powoduje, że mamy twardsze podparcie, plastyka i komfort materaca jest ograniczony przez stelaż. W bazie łóżka kontynentalnego takiego efektu nie ma, ponieważ materac właściwy leży na materacu sprężynowym i dobrze współgra z nakładką, czyli lepiej podpiera nam kręgosłup.

Co jeżeli mamy dwie osoby i one potrzebują różnych materacy, różnego rodzaju komfortu, ale śpią w jednym łóżku?

Często pojawia się to pytanie, ale najczęściej nasi klienci wybierają jeden materac.  Zwykle dwie osoby i tak się spotykają na środku łóżka, więc można odczuwać pewien dyskomfort, jeśli wybralibyśmy dwa materace. Do łóżka o szerokości 160 cm, możemy dobrać dwa materace o szerokości 80 cm i nakładkę, która zniweluje różnicę i przestrzeń między materacami. Nie będzie wyczuwalny podział na środku, ale może się zdarzyć, że decydując się na dwa materace, będą widoczne różnice w wysokościach. Możemy też dobrać jeden materac, który będzie spełniał potrzeby dwóch osób.

Marka Jensen oferuje podwójne materace, w których możemy wybrać różne twardości po każdej stronie, co jest często spotykane przy materacach do łóżek kontynentalnych. Taki materac jest w jednym kawałku i wtedy nie odczuwamy dyskomfortu z powodu dwóch materacy.

Czy to prawda, że materace odkształcają się po pewnym czasie, w miejscu, w którym śpimy? Czy to jest dobre, złe, czy może to materacowy mit?

Coś w tym jest chociaż, jeżeli chodzi o sprężyny - w naszej ofercie mamy sprężyny z podwójnie hartowanej stali, więc takie odkształcenia nie jest możliwe. Nigdy nie mieliśmy takiej reklamacji, czy zgłoszenia. Pod wpływem nacisku może się odkształcić jedynie pianka. Zwykle śpimy na materacu w jednym  miejscu, więc przez, powiedzmy 10 lat używania, pianka może się dopasować do naszego ciała. Nie powinny jednak zrobić się zagłębienia, może powstać niecka w miejscu ramion i bioder, i jest to naturalne zużycie materiału.

Jeżeli boimy się takich odkształceń, powinniśmy zakupić nakładkę na materac.

Łóżko Blow z kolekcji NAP Beds Collection, pościel Lizbona TAKE A NAP oraz narzuty Tempo Harmony

A co jeżeli kupimy materac i on nie spełni naszych oczekiwań?

Może tak być, czasami się to zdarza. Zawsze informujemy klientów o teście 30 dni, który polega na tym, że organizm potrzebuje około miesiąca na przystosowanie się do nowych warunków. Zwykle dzwonimy do naszych klientów po około dwóch tygodniach od zakupu materaca i czasem słyszymy, że bolą ich plecy i że nie jest im wygodnie. Pamiętajmy, że po miesiącu użytkowania nasz organizm się przyzwyczaja do tego nowego komfortu i problem znika, bo wreszcie mamy materac dobrany do siebie, wreszcie mamy zdrowe podparcie.

W 99% materacy potwierdzamy tę tendencję - osoby czują dyskomfort przy pierwszym miesiącu użytkowania materaca, stwierdzając, że nie do końca on jest dobry. Trzeba mieć pełną świadomość, że musimy się przestawić i pierwszy miesiąc może nie być przyjemny. Po okresie adaptacji zaczynamy w pełni cieszyć się nową jakością snu.

Opowiedz o strefach twardości materacy.

Na rynku dostępne są materace o różnych strefach twardości - zwykle jest to 5 lub 7 stref, czyli materac na wysokości bioder, ramion, głowy, stóp jest przygotowany do innego nacisku ciała. Najważniejsze jest podparcie ramion i bioder, żeby nasz kręgosłup leżał w odpowiedniej linii, bez żadnych ucisków.

Są też materace piankowe z kolekcji Tempur, które nie mają wydzielonych stref twardości - materac dopasowuje się do ciężaru naszego ciała na całej swojej długości.

Jakie jeszcze występują różnice pomiędzy pianką i sprężyną?

Często przegrzewamy się, czyli po prostu pocimy się podczas snu i wtedy pianki, mimo dobrej absorbcji wilgoci, mogą okazać się niezbyt komfortowe. Jeśli mamy tendencję do nadmiernej potliwości, lepiej wybrać materac sprężynowy o lepszym przepływie powietrza i wentylacji.

Mamy w ofercie kolekcję marki Qrem z innowacyjnym systemem Selena, który przyjmuje ciepło ciała i nie oddaje, tylko rozprowadza na boki materaca, jest to nowatorskie rozwiązanie. Tempur z kolei posiada w swojej ofercie piankę Cool Touch, która ma w górnej warstwie żel chłodzący.

W naszej kolekcji materacy Hilding x NAP pokrowce mają w składzie jedwab. Jedwab lepiej absorbuje wilgoć i reaguje na naszą temperaturę ciała, to znaczy zapewnia odpowiednią, naturalną termoregulację. Niektórzy producenci pianek pochylają się nad tym zagadnieniem i wprowadzają w życie innowacje regulujące temperaturę podczas snu.

Czy warto inwestować w profilowany stelaż do łóżka?

Mamy w swojej ofercie stelaże profilowane, nie tylko dla osób, które lubią czytać przed snem, ale także dla wszystkich, których problemy zdrowotne zmuszają do spania w lekko uniesionej pozycji górnej części ciała. Warto rozważyć dobór stelaża elektrycznego, albo łóżko regulowane Jensen w wersji Active, gdzie mamy możliwość podnoszenia części nóg, czy ramion lub głowy.

Kiedy decydujemy się na stelaż ruchomy, lepiej zdecydować się na wersję manualną, czy elektryczną?

Jeżeli ktoś ma na celu kupić sobie stelaż ruchomy, to najlepiej żeby od razu zapomniał o stelażu manualnym, z którego najzwyczajniej w świecie nie będzie korzystał. Przy manualnym stelażu trzeba wstać, podnieść stelaż i położyć się znowu. Z doświadczenia wynika, że nikt tego nie robi. Warto zainwestować w stelaż ruchomy, sterowany elektrycznie, bardzo wygodny w użytkowaniu. Na przykład przy czytaniu książki możemy sobie dostosować wysokość podparcia, oparcia głowy, możemy komfortowo siedzieć na naszym materacu. Nie musimy używać tysiąca poduszek pod głowę i lędźwie, żeby przyjąć pozycję siedzącą, możemy skorzystać ze stelaża regulowanego elektrycznie za pomocą pilota.

Podsumowując: dobry materac to materac, który się do nas dostosowuje, nie uciska mięśni, na którym czujemy się komfortowo.

Dziękuję za rozmowę.

Z Damianem Filem rozmawiała Martyna Radomska

Damian Fil – supervisor ds. łóżek i materacy w NAP. Od 8 lat doradza naszym klientom, jak dobrać idealne łóżko i materac. Prowadzi szkolenia doradców w naszych salonach, a także współpracuje z architektami.

Damiana najczęściej spotkać można w naszym salonie na Jagielskiej.

W trakcie Tygodnia Snu (11-17 marca 2019) na naszych klientów czekają specjalne oferty i niespodzianki do zakupów. Dodatkowo w sobotę, 16 marca, w naszych salonach w Domotece i na Jagielskiej będzie można spotkać się z fizjoterapeutami, którzy pomogą dobrać materac do naszych potrzeb.