I co jak co, ale my coś o niej wiemy! NAP wzięło swoją nazwę właśnie od ożywczej dwudziestominutówki. Zgadujemy, że jeśli chodzi o relaks, nie ma lepszych okoliczności niż stan nieważkości. Największymi głosicielami zalet drzemki byli Winston Churchill, Bill Clinton czy Einstein, który podobno w ciągu doby mógł przespać nawet 12 godzin. Drzemka ma moc!

Dużo się mówi o dobroczynnym wpływie drzemki. Trochę faktów: specjaliści z NASA dowiedli, że zaledwie 26-minutowa drzemka znacznie zwiększa czujność i kreatywność. Ponadto drzemka wpływa korzystnie na serce i ciśnienie. 15-minutowy sen 2-3 razy w tygodniu, według uczonych z Asklepieion Voula General Hospital w Atenach, pozwala obniżyć ciśnienie o 5 proc. w porównaniu z osobami nie zażywającymi drzemek. Ten rodzaj odpoczynku zmniejsza też ryzyko chorób układu krążenia o 30 proc.

pościele i pledy z kolekcji take a NAP

Drzemka na stres

Naukowcy z Uniwersytetu A&M w Teksasie dowiedli, że drzemka niweluje poziom stresu. Przebadano zarówno osoby, które ucinały sobie drzemkę, jak również takie, które tylko odpoczywały na łóżku w pozycji leżącej (bez zasypiania). U wszystkich poziom stresu był mniejszy, a badani czuli się zrelaksowani, wypoczęci i szczęśliwi.

Drzemka na kreatywność

Nie bez powodu mówi się też, że najlepsze pomysły przychodzą nam do głowy podczas snu i warto zapisywać je od razu po przebudzeniu! Podczas drzemki nasza podświadomość działa dużo lepiej niż podczas pełnego snu (ze względu na brak wejścia w głęboką fazę śnienia), ujawniają się wszystkie emocje i wrażenia oraz obrazy zebrane w ciągu dnia w naszym mózgu. Dodatkowo w czasie drzemki lepiej zapamiętujemy!

pościele i pledy z kolekcji take a NAP

Pod koniec drzemki nasz organizm wydziela hormony potrzebne do pobudzenia – adrenalinę i noradrenalinę. Stymulują one również rytm serca i wpływają na lepsze ukrwienie mózgu. Oznacza to tyle, że po drzemce mamy więcej energii, a do głowy wpadają nam lepsze pomysły.

Dobra drzemka, czyli jaka?

Aby drzemka mogła być nazwana drzemką powinna trwać od 10 do 30 minut. Choć na pewno będzie wygodniej, nie musimy kłaść się do łóżka – wystarczy pozycja półleżąca. Odpowiednia drzemka nie zaburzy nocnego cyklu spania, a nawet może pomóc w odstresowaniu się w ciągu dnia i ułatwić wieczorne zasypianie.

Drzemka jest szczególnie wskazana dla nastolatków, niemowląt i osób starszych. Coraz częściej drzemkę poleca się też osobom żyjącym w dużym stresie.

pościele i pledy z kolekcji take a NAP

NAP znaczy drzemka

NAP wzięło swoją nazwę właśnie od drzemki, poczucia, że w przyjemnym wnętrzu można znaleźć chwilę, aby się zrelaksować. Sypialnia dla NAP jest zdecydowanie najważniejszym punktem w domu, miejscem relaksu, odpoczynku i domowego azylu.

pościele i pledy z kolekcji take a NAP

Krótka drzemka pomaga w nauce, sprzyja koncentracji, sprawia, że jesteśmy bardziej wypoczęci, a nasze logiczne myślenie się poprawia. Drzemka uszczęśliwia! W tym roku Światowy Dzień snu przypada na 13 marca 2020 i z tej okazji życzymy Wam wielu produktywnych drzemek oraz przyjemnych, zdrowych snów!