Miłość do lnu wymaga czasu, bo niektórych rzeczy uczymy się powoli. Żeby zauważyć urodę starej skrzynki po owocach, zachwycić się rysami na blacie stołu, czy strukturą kamienia – na to wszystko potrzebny jest czas.

Ponad czasem

Tkaniny lniane doskonale radzą sobie z upływem czasu. Wielokrotnie prane i suszone na słońcu, miękną i zyskują na delikatności. Nie łatwo poddają się rozciąganiu i tarciu, są trwałe i odporne na zużycie. Lny starzeją się szlachetnie.

Pierwotne piękno

Len to jeden z najbardziej nieoczywistych materiałów. Jego surowość, widoczna struktura włókien, podatność na zagniecenia, nadaje tkaninom szlachetność. Len nie próbuje się przypodobać, jego piękno tkwi w surowości i prostocie, w bezkompromisowości, nieuleganiu presji czasu i mód. Len jest odporny na tymczasowość i zdaje się żyć własnym życiem – pełnym zagnieceń i faktur.

Od kwiatów do korzeni

Podczas produkcji tkanin wykorzystuje się wszystkie części rośliny. Łodyga, korzeń, nasiona i wytłoczyny lniane zostają przetworzone na włókna, olej i papier. Zużyte tkaniny ulegają rozkładowi, nie wyrządzając szkody środowisku.

Oddech

Skóra przykryta lnianą tkaniną oddycha. Lniana pościel zimą rozgrzewa, a latem chłodzi. Włókna lnu są trwałe, antyalergiczne i antygrzybicze. Len doskonale sprawdzi się jako tkanina dla dzieci i osób cierpiących na alergie.

Pielęgnacja

Białe lny można prać w temperaturze do 90 stopni, kolorowe do 40 stopni. Lny lubią pranie w dużej ilości wody, dobrze jest nie wypełniać pralki całkowicie, aby swobodnie przemieszczały się w wodzie. Aby ułatwić późniejsze prasowanie, lepiej nie wirować tkanin zbyt mocno. Prasować wilgotne i nie przejmować się, gdy pojawią się zagniecenia.

Na zdjęciach lny z kolekcji Libeco