Len to naturalne włókno o cudownych właściwościach – jest hipoalergiczny, działa kojąco na skórę, łagodzi podrażnienia i pięknie się starzeje. Meble w lnianych obiciach nadają wnętrzom lekkości. Zobaczcie, jak wygląda proces powstawania lnianej tkaniny!

Jak powstaje lniana tkanina

len - jak rośnie

1. Łodyga
Łodygi lnu są wyciągane z gleby wraz z korzeniem, aby jak najlepiej zachować jej naturalną długość – aż do korzeni. Po usunięciu nasion i płatków kwiatów łodygę pozostawia się to retencji.

2. Surowe włókno
Wysuszone łodygi poddawane są procesowi łamania w celu wydobycia włókien z rdzenia. Następnie oczyszcza się włókno.

3. Włókno czesane
Oczyszczone włókno poddaje się procesowi czesania i prostowania, a następnie kategoryzuje się je według długości.

4. Przędza
Wyprostowane włókna są przędzone w przędzę.

5. Tkanina
Przędze osnowy (pionowe) i wątkowe (poziome) są przeplatane, tworząc tkany materiał włókienniczy. Istnieje wiele rodzajów splotów w zależności od przeznaczenia.

Rodzaje splotów tkaniny

rodzaje splotów tkaniny NAP

Sploty tkaniny to sposoby wzajemnego przeplatania się nitek osnowy i wątku. W splocie płóciennym wygląd tkaniny po obu stronach jest identyczny, a tkanina wygląda gładko i jednolicie, w splocie skośnym możemy dostrzec charakterystyczną fakturę, dającą efekt trójwymiarowości. Sploty satynowe natomiast nadają tkaninie charakterystyczną miękkość i blask.

Zalety lnu

len NAP

Len świetnie nadaje się na domowe tekstylia – użyty jako zasłona będzie absorbował wilgoć i regulował klimat w pokoju.

Len pięknie się starzeje. Dzięki swojej odporności na wodę jest bardzo wytrzymały, a każde pranie powoduje, że staje się przyjemniejszy w dotyku.

Jest w 100% ekologicznym materiałem – jest biodegradowalny i łatwo odnawialny. Podczas wzrostu nie wymaga dużo uwagi ani dodatkowej irygacji, a każdy fragment łodygi zostaje wykorzystany w produkcji.

pościel Washed Linen take a NAP

Len to najlepsza tkanina na lato! Na ubrania, domowe tekstylia, a przede wszystkim jako tkanina obiciowa na ukochane meble.