Niektóre rzeczy są tak silnie kojarzone z określonym czasem, że w rzeczywistości stają się ponadczasowe. To jeden ze sposobów podsumowania wkładu Nissego i Kajsy Strinningów w skandynawską historię projektowania. Poznajcie modułowy system regałów String, których innowacyjność wyprzedzała system modułowy IKEA o 7 lat!

koncepcja regału string

Pomysł pewnej biblioteki

Szwedzki wydawca książek Bonnier w roku 1949 zastanawia się, dlaczego ludzie kupują mało książek. Dochodzi do prostego wniosku, że problem tkwi w braku odpowiednich półek, na których Szwedzi mogliby eksponować swoje książki. Z tej prostej odpowiedzi rodzi się pomysł – Bonnier ogłasza konkurs na projekt regałów dopasowanych do Szwedzkich domów. Wygrywają Nisse i Kajsa Strinning, których projekt modułowych półek pasujących do każdego pomieszczenia i posiadających możliwość personalizacji raz na zawsze zmienia oblicze skandynawskiego designu.

regał string
regał string

System modułowy String do pokoju

Regał dla każdego

Prosty w konstrukcji, niedrogi, łatwy w montażu i instalacji, a do tego zapakowany w płaską paczkę, którą bez trudu może dostarczyć poczta – ten prosty i zarazem rewolucyjny projekt Strinningów wygrywa jednogłośnie konkurs Bonniera, konkurs, na który przyszły 194 zgłoszenia z całego świata. Małżeństwo od tej pory jest ustawiane w jednej linii obok Arne Jacobsena, Charlesa i Ray Eamsów, Philippe'a Starcka czy Marcela Breuera, a to wszystko dzięki projektowi skromnej półki na książki.

system modułowy string

Regały String to klasyk skandynawskiego designu

Pomysł z toaletowej konstrukcji

Historia głosi, że na pomysł prostej półki Nils wpada w toalecie. Ideą okazuje się konstrukcja złożona z dwóch drabinek, drutu i fornirowej deski, którą 32-latek postawił w swojej łazience. Prowizoryczna półka jest lekka, stabilna i zaskakująco elegancka, a półki można łatwo przestawiać, dopasowując do wysokości stawianych na nich rzeczy. Nils przeprojektowuje konstrukcje tak, aby można było stworzyć z niej ciąg regałów, dopasowując go do każdej długości i wysokości, jaka może istnieć w domach. Rewolucyjne w projekcie jest również to, że półka nie wymaga dodatkowych wsporników, które do tej pory uważane były za obowiązkowy element montażu.

system modułowy string

System modułowy String sprawdza się także w przestrzeni biurowej

Najsłynniejszy mebel dekad

Strinningowie nie zdają sobie sprawy wysyłając konkursowy projekt, że ich mebel przez kolejne dwie dekady będzie najchętniej kupowanym meblem w Szwecji, a jego popularność dotrze do Niemiec. Innowacyjny regał przez dziesięciolecia nie straci nic ze swojej innowacyjności i minimalizmu i w XXI wieku na powrót stanie się jednym z najbardziej pożądanych projektów w historii designu.

Małżeński podział ról

W relacji Strinningów to Nils uchodził za wizjonera, ale to właśnie Kajsa  posiadała zdolności, aby precyzyjnie odwzorowywać projekty męża. Była cierpliwa, skrupulatna, posiadała artystyczną duszę, on był szybki i z coraz to nowymi innowacyjnymi ideami. Doskonale się uzupełniali.

Kasja i Nils Strinningowie

Kasja i Nils Strinningowie

Pierwszy projekt Strinningów

Małżeństwo rozpoczęło swoją przygodę od projektu suszarki do naczyń. Rewolucyjny ociekacz był jednym z pierwszych tego typu projektów i szybko stał się szwedzką sensacją. W 1948 roku Nils sprzedał projekt ociekacza mężowi kuzynki, który z projektem w dłoni założył firmę Elfa i zaczął produkować suszarki na masową skalę, nie oddając procentu ze sprzedaży małżeństwu Strinningów.

Zaczęło się od suszarki

Suszarka stała się w Szwecji hitem, a projekt szybko trafił na testy do Hemmets Research Institute. Wycieranie naczyń tradycyjną metodą zajmowało sporo czasu i po oddaniu wynalazku Strinningowie nie chcieli się więcej zajmować tematem suszenia naczyń, jednak, kiedy w instytucie padło pytanie „Czy ociekacz mógłby wisieć na ścianie?” małżeństwo postanowiło wrócić do swojego projektu.

system modułowy string
system modułowy string

System String ma wiele elementów ułatwiających organizację.

Druciane akcesoria

Pomysł wiszącego ociekacza rozciągnął się na całą serię drucianych akcesoriów. Strinningowie zaprojektowali uchwyty na worki, na mydło, a nawet druciane tace do wnętrza szaf, które w tamtych czasach były zupełną nowością domowych projektów wyposażenia wnętrz.

Ucząc się na błędach

Strinningowie podczas składania projektu konkursowego na regał do Bonniera nie chcieli drugi raz zostać oszukani. Zagwarantowali sobie, że w przypadku wygrania, nie tylko otrzymają nagrodę, ale również procent od sprzedaży regałów. W latach 50. Projekt półki trafił do sprzedaży. Innowacyjny regał został pokazany w prestiżowym magazynie „Form”, siedziba ONZ w Nowym Jorku, zaprojektowanej przez Le Corbusiera i Oscara Niemeyera, była pierwszym dużym zamawiającym. Wreszcie Strinningowie otrzymali konkretne pieniądze za swój projekt.

system modułowy string
system modułowy string

System modułowy String ma wiele kombinacji

Koniec dobrej passy

Przez dwie dekady regał Sting zdobywał najważniejsze nagrody ze świata designu i projektowania, ale dobra passa ustała, kiedy zmarł Kaj Bonnier, produkcja przeszła na własność Strinninga i praktycznie ustała. Projekt regałów wyszedł z mody, a małżeństwo wyemigrowało do Szwajcarii.

Powrót w wielkim stylu

W 2004 roku Peter Ernaldsson zakłada firmę String Furniture i na nowo przywraca projekt Strinningów do designerskiego kanonu. A wszystko za sprawą klienta, który wchodząc do sklepu żony Ernaldssona pyta o półkę na której leży towar. Peter zachwycony wizją powrotu klasycznego regału dzwoni do Strinninga i oferuje wykupienie bankrutującej firmy w zamian za wypłacanie tantiemów dla rodziny Nilsa. Strinning zgadza się, a Peter wraz ze wspólnikiem rozpoczynają produkcję. Ten fakt uczczą mniejszą wersją klasyka – regałem Strinng Pocket.

Pocket String
Nils Strinning

Nowoczesny regał Pocket

Do każdej domowej przestrzeni

Dziś String Furniture jest jedynym producentem klasycznych regałów. Firma osiągnęła spektakularny, wielomilionowy sukces. Mnogość elementów sprawia, że regały String pasują do każdej domowej przestrzeni - od piwnicy, aż po strych. Od lat 50. String jest najbardziej popularnym meblem w szwedzkich domach. Producent cały czas poszerza ofertę dopasowując ją do nowoczesnego stylu życia, zachowując oryginalną konstrukcje i niepowtarzalny szwedzki design.

system modułowy String

System modułowy String do kuchni i spiżarni