Rosnąca ilość odpadów z tworzyw sztucznych atakuje każdy zakątek planety. W wielu miejscach nie ma odpowiednich zasobów do zbierania i recyklingu tych odpadów, a w strefach tropikalnych problem ten jest podkreślany w bardzo szczególny sposób. Tropikalne deszcze przemywają plastikowe butelki PET do rzek, które z kolei wypłukują je do morza. Gdy tam dotrą, butelki płyną po prądach oceanicznych. Pomimo rozmiarów tego problemu żaden kraj nie przyjął jeszcze odpowiedzialności.

PET LAMPS ADcO
PET Lamp to projekt, który łączy ponowne wykorzystanie plastikowych butelek PET z wybranymi tradycyjnymi technikami tkania z różnych zakątków świata, aby stworzyć unikalne ręcznie wykonane abażury. Inicjatywa ta została założona przez projektanta Alvaro Catalán de Ocón po pierwszym doświadczeniu z odpadami w kolumbijskiej Amazonii w 2011 roku. Obecnie lampa jest produkowana i dystrybuowana przez markę jego studia ACdO.

Ponowne wykorzystanie plastikowych butelek

Ponowne wykorzystanie
jako kontrapunkt dla recyklingu

Punktem wyjścia jest głęboka sprzeczność ukryta w każdej butelce PET: bardzo krótki okres użytkowania w porównaniu z czasem potrzebnym do rozkładu materiałów, z których została wykonana. Dzieje się tak bez uwzględnienia energii zużywanej do jej produkcji i, w stosownych przypadkach, jej recyklingu.

Butelki PET mogą mieć drugie życie. Studio ACdO postanowiło połączyć jeden z najczęściej produkowanych obiektów przemysłowych z jednym z tradycyjnych rzemiosł najbardziej zakorzenionych na ziemi.

Butelki zmieniły się z pojemników na płyny w lampy sufitowe. Górna część butelki została wykorzystana, aby połączyć komponenty elektryczne z abażurem, a szyjka butelki i korpus jako powierzchnia, na której można tkać. Zasada tkania jest reinterpretowana, a powierzchnia butelki jest przekształcana w osnowę, przez którą rzemieślnik splata wątek.

Plastikowe butelki PET jako recyklingowane lampy sufitowe

Inspiracją do stworzenia lamp z butelek była analiza bambusowego mieszadła używanego podczas japońskiej ceremonii herbaty (mieszadełko do matchy). Oba obiekty mają wiele elementów wspólnych: są wykonane z jednego materiału i w jednym kawałku. Ponadto w odniesieniu do formy mają element strukturalny (węzeł bambusa) i płaską powierzchnię, którą można obrócić. Tkwiąc na tej osnowie, kawałek nabiera i utrzymuje pożądaną formę.

Trzepaczka do matchy

Globalny problem, lokalna dzialalność

Jedną z głównych inspiracji, z których wyłonił się projekt PET Lamp, jest możliwość podejścia do globalnego problemu, jakim są plastikowe odpady, z lokalną działalnością - tradycyjnym tkaniem koszy.

Drugie życie butelek PET
Globalny problem, lokalna działalność na rzecz ochrony środowiska
Lokalna działalność na rzecz ochrony planety

Koszykarstwo to tradycyjne rzemiosło, które można znaleźć w folklorze każdej kultury. Tkanie jest często nośnikiem do przekazywania wiedzy, która ułatwia przekazywanie symboli, wierzeń i rytuałów danej społeczności.

„Chcielibyśmy ustanowić nową metodę kreatywnego projektowania - zawsze przejrzyście - poszukując alternatyw dla produkcji i bawiąc się połączeniem oryginalnych technik rzemieślniczych i przemysłowych.”

Lampy z recyklingowanych butelek PET

Misją Studia ACdO jest stworzenie atrakcyjnego, pożądanego i współczesnego obiektu poprzez zajęcie się globalnym problemem, jakim są odpady z tworzyw sztucznych w połączeniu z działaniem lokalnym. Zwiększenie świadomości na temat odpadów plastikowych oraz zachowanie tradycji tkackiej - to cele projektu lamp, które powtarzają swoje doświadczenia w coraz to nowych krajach.

Lampy ACdO PET Lamp dostępne w salonach NAP

Obecnie lampy PET są produkowane w Kolumbii, Chile, Etiopii, Japonii, Australii oraz Tajlandii.

Lampy PET są dostępne w wybranych salonach NAP.