Mediolan to miejsce szczególne. To tutaj odbywają się prestiżowe targi dla designerów, architektów i projektantów z całego świata (Milan Design Week) i targi mody (Fashion Week). To właśnie w tym mieście podpatruje się nowości i trendy we współczesnym wzornictwie. Ale nie tylko tutaj można nacieszyć oko wspaniałym designem. Jeśli zejdziecie trochę z utartego szlaku, odkryjecie niewielką miejscowość pod Mediolanem, w której mieści się fabryka marki Zanotta.

włoskie wnętrze by zanotta
Wnętrze w stylu włoskim

Włoskie rzemiosło od ponad 60 lat

Zanotta to historia i tradycja. Założyciel firmy, Aurelio Zanotta zaczynał od projektowania foteli oraz sof, ale od początku dało się zauważyć filozofię pracy, w której przede wszystkim liczy się jakość, dobre tworzywo i wyjątkowe wzornictwo. Można powiedzieć, że Zanotta wyznacza trendy, a projekty marki inspirują całe pokolenia architektów i ludzi związanych ze sztuką. Można jednocześnie tworzyć meble i kulturę - mawiał Zanotta. I chyba właśnie to progresywne myślenie i projektowanie, w którym mieszały się inspiracje geometrią, zmianami społecznymi i innowacyjnym podejściem do projektowania (opartym o badania technologiczne!) zachwyca najbardziej.

szkic krzesła zanotta

Szkic projektu Zanotty

Fabryka: #back_to_craft

Znakiem rozpoznawczym marki Zanotta jest podejście do produktu. Wszystkie meble są produkowane na miejscu, a komponenty kupowane w promieniu kilkunastu kilometrów od fabryki. Dzięki temu każdy element pochodzi z Włoch, a ślad węglowy produkcji jest dużo niższy niż w przypadku sprowadzania elementów z innych krajów. Większość produktów w fabryce Zanotty jest wykonywana ręcznie, a pracownicy bardzo skupiają się na jakości. Cała produkcja idealnie wpisuje się w ideę back to craft.

fabryka zanotty

Człowiek jest obecny na każdym etapie produkcji. Zanotta dba o rzemieślniczy aspekt swoich mebli. 

Zanotta podkreśla, w przeciwieństwie do innych producentów, że korzystniejsza od wymiany całej sofy jest wymiana obicia. Metalowa konstrukcja większości mebli gwarantuje najwyższą trwałość, a założenie, że wymieniamy tylko zużyty element jest idealnym rozwiązaniem dla ochrony środowiska.

fabryka zanotty

W małej fabryce dba się o każdy detal.

Klasyki designu

Projekty Zanotty to klasyki designu. Obecnie 304 egzemplarze kultowych mebli można oglądać w 49 muzeach na całym świecie, a wiele z nich zdobyło prestiżowe nagrody. Kolekcje włoskiego producenta do dzisiaj wyznaczają światowe trendy. Pierwszy na świecie „beanbag” to model Sacco od Zanotty. Wszystkie kolejne tego typu projekty inspirowane były modelem włoskiej marki. To, czym nadal wyróżnia się siedzisko, to wielkość kulki - wypełnienie w modelu Sacco jest dużo mniejsze od wypełnień stosowanych w innych “beanbagach”, dzięki czemu jest o wiele bardziej wytrzymałe.

beanbag sacco

Kultowy model Sacco.

beanbag sacco

Zdejmowane poszycie

Zanotta również jako pierwsza marka na świecie zaczęła produkować meble ze zdejmowanym poszyciem. Propagując ideę produktów na lata, stworzyli poszycia, które można wymieniać na ulubionym meblu, zachowując jego metalowy stelaż, a co za tym idzie, oryginalny kształt.

Zanotta często podkreśla, że ich projektami, nie umeblujemy sobie całego mieszkania, ale jeżeli zdecydujemy się na jeden wysokiej jakości produkt, skupi on na sobie całą uwagę. Nie tylko przez oryginalny kształt, ale także jakość wykonania.

sofa flamingo

Sofa Flamingo wypełnia przestrzeń.

Dbałość o detale

Zazwyczaj producenci stosują jeden rodzaj gęstości pianki przy produkcji mebli. W projektach, gdzie stosowane są pianki poliuretanowe wysokoelastyczne, Zanotta stosuje różne gęstości w różnych częściach siedziska, co można porównać do produkcji wysokiej jakości materacy. Taki zabieg podnosi nie tylko komfort, ale również wytrzymałość mebla. Dodatkowo marka często używa pianki lanej, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie nietypowych kształtów. Przy produkcji mebli z naturalnym wypełnieniem, Zanotta wybiera puch, a nie pierze, co również zwiększa poziom wygody.

Przy projektach tapicerki skórzanej meble mają cieniowane brzegi po to, aby szwy nie powodowały zgrubień. Inni producenci chwalą poziom wykończenia szwami u Zanotty i często starają się skopiować ten rodzaj szycia. Jeżeli zaś mebel ma obłe kształty, pracownicy Zanotty najpierw formują kształt skóry, następnie utwardzają go, a dopiero na końcu zszywają.

krzesło Elipse

Krzesło Elipse

fotel Judy

Kultowy fotel Judy

Wszystkie meble produkowane przez Zanottę są dopracowane w każdym szczególe, dlatego klienci kochają markę - design, nienaganne wykonanie i trwałość produktu.