Charles i Ray Eamesowie to ikona amerykańskiego designu. Ona malarka, on architekt, przez ponad cztery dekady byli jednymi z najważniejszych projektantów w Stanach Zjednoczonych. Małżeństwo znane jest z przełomowego wkładu w architekturę, projektowanie mebli, wzornictwa przemysłowego oraz sztuki fotograficznej.

Praca Charlesa i Ray miała jeden cel: dążenie do pozytywnego wpływu na życie i otoczenie ludzi. Niezależnie od tego, czy oferując wygodne krzesło do siedzenia, czy narzędzia do zdobywania wiedzy, Eamesowie starali się "nakłonić wszystkich do bardziej analitycznego i otwartego myślenia o tym, jak sprawy mogą wyglądać inaczej w ich życiu "- mówi były pracownik zespołu, Jehane Burns.

Ray & Charles Eames

Architekt z Missouri

Charles Eames urodził się w 1907 roku w St. Louis w stanie Missouri. Interesował się inżynierią i architekturą. Po ukończeniu dwuletniego stypendium na Uniwersytecie Waszyngtona w St. Louis, rozpoczął pracę w biurze architektonicznym. W 1929 r. poślubił swoją pierwszą żonę, Catherine Woermann (rozwiedli się w 1941 r.), a rok później urodziła się jego jedyna córka, Lucia.

W 1930 Charles założył własne biuro architektoniczne. Zaczął rozszerzać swoje pomysły projektowe poza architekturę i otrzymał stypendium od Cranbrook Academy of Art w Michigan, gdzie ostatecznie został szefem działu projektowania.

Ray & Charles Eames

Malarka z Sacramento

Ray Kaiser Eames urodziła się w 1912 roku w Sacramento w Kalifornii. Studiowała malarstwo u Hansa Hofmanna w Nowym Jorku, po czym przeniosła się do Cranbrook Academy, gdzie poznała i asystowała Charlesowi i Eero Saarinenowi przy przygotowywaniu projektów do konkursu na meble ekologiczne w Museum of Modern Art.

Projekty Charlesa i Eero, stworzone przez formowanie sklejki w złożone krzywe, zdobyły dwie pierwsze nagrody.

Ray & Charles Eames

Początki wybitnego duetu

Charles i Ray pobrali się w 1941 r. Przenieśli się do Kalifornii, gdzie kontynuowali prace projektowe nad meblami ze sklejki. Odtąd zawsze pracowali razem. Ona skupiała się na formie i estetyce przedmiotów, on eksperymentował z nowymi technologiami.

W 1946 r. Evans Products rozpoczęła produkcję mebli ze sklejki formowanej przez Eamesów. Ich formowane krzesło zostało nazwane "krzesłem stulecia" przez wpływową krytyczkę architektoniczną Esther McCoy.

lounge chair

Laboratorium kreatywności

W 1949 roku Charles i Ray zaprojektowali i zbudowali własny dom w Pacific Palisades w Kalifornii w ramach programu Case Study House sponsorowanego przez magazyn Arts & Architecture. Konstrukcja i innowacyjne wykorzystanie materiałów sprawiły, że dom stał się mekką dla architektów i projektantów zarówno z bliska, jak i daleka. Dziś jest uważany za jedną z najważniejszych powojennych rezydencji na świecie.

Dom jest żywym laboratorium pomysłów i kreatywności Eamesów, pokazującym ich podejście do życia i pracy w wielowarstwowy, instynktowny sposób. Położony w magicznej scenerii z widokiem na Ocean Spokojny i otoczony przez rozległą łąkę otoczoną drzewami, ikoniczny dom Eamesów został zachowany jak za życia Charlesa i Ray, z wieloma oryginalnymi przedmiotami opowiadającymi o ich życiu i pracy.

eames house

Ikony XX wieku

Ray i Charles Eames, to jeden z najbardziej twórczych i innowacyjnych zespołów projektowych XX wieku. Projektanci najbardziej znani ze swoich charakterystycznych mebli ze sklejki i tworzyw sztucznych, byli wszechstronnymi artystami. Interesowała ich fotografia, filmy, architektura wnętrz, grafika, a nawet projektowanie zabawek. Ich meble stały się ikonami wzornictwa i nieustająco cieszą się uznaniem klientów. Nie zestarzały się, choć od ich powstania minęło kilka dziesięcioleci.

Eamesowie projektowali nie tylko meble, ale też domy mieszkalne, wnętrza i tkaniny. Wprowadzili nowe materiały i technologie do meblarstwa (np. włókno szklane, formowanie sklejki w krzywizny). Pasjonowali się fotografią, kręcili filmy, przygotowywali wystawy. Byli pionierami prezentacji multimedialnych. Ich wkład w rozwój współczesnego wzornictwa przemysłowego jest trudny do przecenienia.

longue chair

Fotel Longue Chair, w komplecie z podnóżkiem, nadal uważany jest za najwygodniejsze siedzisko XX wieku.

Miejsce spotkań w Kalifornii

Eames House było miejscem, gdzie przez 40 lat przecinały się doświadczenia architektów, designerów, malarzy, rzeźbiarzy, technologów. Firma dzięki koncentracji na interdyscyplinarności i tkwiącym w niej potencjale przełamywała bariery myślenia o projektowaniu i stała się w tamtych czasach jednym z najbardziej kreatywnych miejsc Ameryki.

eames house

"Ofiarować jak najwięcej najlepszych rzeczy jak największej liczbie ludzi za jak najmniejsze pieniądze".

W latach 40. Eamesowie zaprojektowali niedrogie domy dla żołnierzy powracających z wojny – Case Study Houses. W jednym z nich zamieszkali. Dziś Eames House jest muzeum i siedzibą fundacji Eamesów.

Images: © Eames Office, LLC