Zapach był do niedawna najbardziej pomijanym zmysłem we wnętrzach, jednak od kilku lat projektanci są zgodni, że zapachy wywołują emocje. Wybór zapachu pasującego do wnętrz jest obecnie tak samo ważny, jak wybór mebli czy dzieł sztuki.

świece tom dixon
Zapach może mieć silny wpływ na nasze doświadczenia, ponieważ jest przetwarzany w korze węchowej, w pobliżu miejsca w naszym mózgu, w którym gromadzone są emocje, wspomnienia i uczucia. Mówiąc wprost, zapachy wywołują reakcje emocjonalne. Według dr Dawn C. Buse’a, psychologa klinicznego z Wydziału Neurologii w Montefiore Medical Center, „Kiedy po raz pierwszy doświadczamy szczególnego zapachu, kojarzymy go z wydarzeniami, ludźmi i emocjami czasu”, tak więc, wchodząc do pachnącego pokoju, mogą się zdarzyć dwie rzeczy: jeśli zapach jest znajomy, stare wspomnienia zostaną przywołane, jeśli zaś zapach jest zupełnie nowy, zostaną utworzone nowe wspomnienia.

świece la bruket

Zapach ma wpływ na nastrój człowieka

Zgodnie z Raportem Smell Report, przeprowadzono testy na bezwonnym placebo, gdzie badanym powiedziano, że pomimo tego, że nie mogli wyczuć żadnego zapachu, rzeczywiście podano im przyjemne zapachy. W teście placebo nastroje badanych osób zmieniły się tylko nieznacznie, natomiast gdy badani mogli wyczuć przyjemny zapach, pozytywny wpływ na ich nastrój był znacznie większy.

świece tom dixon

Strategia doboru zapachu

Eksperci od zapachów sugerują, aby wybierając zapach do wnętrz zastanowić się, a w jaki sposób wybrana nuta będzie komponować się z otoczeniem i czy dopełni atmosferę w pomieszczeniu. Tak, jak meble są dobierane w taki sposób, aby pasowały do całości projektu, zapachy powinny być wybierane z myślą o już istniejących perfumach domowych. Należy wziąć pod uwagę każdy zapach - od środków czyszczących, przez zwierzęta do dzieci.

Z natury nie wybieramy zapachów, które mogłyby zdominować całe pomieszczenie. Silne zapachy monopolizujące pomieszczenie mogą bowiem powodować pewien dyskomfort. Również mało wyczuwalne nuty zapachowe nie będą brane przez nas pod uwagę.

Strategiczne umieszczanie substancji zapachowych w całym domu może być trudnym zadaniem. Podczas tej procedury należy pamiętać o różnych elementach dotyczących każdego pomieszczenia w domu: świeże i czyste aromaty najlepiej uzupełniają przestrzenie kuchenne; kojące, ciepłe zapachy będą idealne do sypialni, gdzie stworzą relaksującą atmosferę; małe przestrzenie będą odpowiednie dla świeżych zapachów; a czyste zapachy to najbardziej pożądany wybór do salonów.

świece la bruket

Zapachy, które intrygują

Istnieją również zapachy, które w pewien sposób intrygują nasze umysły i uczucia. Uważa się, że aromaty zawierające tymianek, sosnę i słodki majeranek mają zdolność stymulowania rozmowy; dlatego często można je znaleźć w salonach, w których ludzie najczęściej się spotykają.

Zapach cytryny uważany jest za najlepszy neutralizator w kuchni, która jest miejscem mieszkanki największej ilości zapachów i aromatów. Zapach lawendy natomiast jest znany z powodu relaksacji, dlatego idealnie pasuje do sypialni.

Jeśli chcemy dopasować zapach do pory roku, świeże aromaty cytrusowe, takie jak mandarynka lub bergamotka, są popularnym wyborem podczas gorących, letnich miesięcy, kiedy pożądane są świeższe zapachy, natomiast na zimę świetnie sprawdzą się cięższe, orientalne zapachy, takie jak anyż, kardamon, paczula, gałka muszkatołowa czy czekolada.

zapachy tom dixon

Sposób na zapach we wnętrzach

Istnieje wiele różnych sposobów przyjemnego zapachu wnętrza: pachnące świece, kadzidła, olejki eteryczne, dyfuzory i potpourri. Światło świec jest doskonałym wystrojem wizualnym, a do tego nadaje wnętrzu relaksującego charakteru. Palenie kadzidła w celu stworzenia przyjemnego zapachu i spokojnej atmosfery to kolejna opcja, jednak ta metoda powinna być stosowana z ostrożnością. Kadzidełka można bezpiecznie stosować, o ile są dobrej jakości, używane z umiarem i w dobrze wentylowanej przestrzeni. Jeżeli wolimy coś skromniejszego olejki eteryczne będą odpowiedniejszym wyborem.

świece

Im szybciej rozpoznamy siłę zapachu, tym szybciej możemy wykorzystać go w projektowaniu wnętrz, przynosząc przyjemne, intymne wspomnienia lub tworząc nowe pozytywne doświadczenia.