W cyklu “na dobry sen” podpowiadamy, co zrobić, by spać tak jak się lubi, budzić się wypoczętym i pełnym sił. Dotychczas zastanawialiśmy się nad wyborem materaca, omówiliśmy warunki w sypialni, przyszedł więc czas na tkaniny, które utulą nas do snu.

Bitwa na poduszki

Pościel z bawełny gniecionej TAKE A NAP, łóżko Montmartre NAP Beds Collection, lampka Chester BTC

Poduszkę, podobnie jak materac, wybieramy nie tylko pod kątem preferowanej twardości i wysokości, ale również uwzględniając ewentualne problemy z kręgosłupem i wady postawy. Warto wypróbować różne warianty wysokości i wypełnienia poduszek (tak jak w przypadku materaca – najlepiej sprawdzić komfort kładąc się na nich w sklepie), porozmawiać z doradcą, czy skorzystać z podpowiedzi producentów (np. firmy Tempur). Wybór produktów jest ogromny, dlatego skupimy się wyłącznie na rozwiązaniach najlepszej jakości i trwałości. Po pierwsze: wypełnienie.

Co masz w środku?

Poduszka puchowa TAKE A NAP

Silver TAKE A NAP – polecana dla osób z alergiami skórnymi

Puch gęsi to naturalny materiał, który sprawia, że poduszka jest miękka i lekka. Puch zapewnia filtrację i cyrkulację powietrza oraz utrzymuje stałą temperaturę ciała.

Dla alergików

Dla osób zmagających się z alergiami, w sprzedaży jest bardzo duży wybór produktów o właściwościach antyalergicznych np. poduszki pokryte bawełną z nitkami srebra (Silver TAKE A NAP). W sytuacjach poważnych problemów zdrowotnych warto skorzystać z oferty tkanin i wypełnień antygrzybiczych, antypleśniowych i antybakteryjnych z drobinkami srebra (Sensitive TAKE A NAP).

Temperatura

Łóżko Blow NAP Beds Collection, pościel z bawełny gniecionej TAKE A NAP, stolik Notre Monde, pledy Tempo Harmony

Innowacyjną propozycją jest połączenie bawełny z tkaniną Outlast – materiałem stworzonym na potrzeby NASA, aby chronić astronautów przed wahaniami temperatury. Kosmiczna tkanina sprawdza się w utrzymywaniu optymalnej temperatury ciała, zapewniając najlepsze warunki snu.

Włókna syntetyczne

Lyocell (Tencel) produkowany jest z celulozy drzewnej, słynie z dobrej absorbcji wilgoci, regulowania temperatury i wytrzymałości.

Przy skórze

Poszewki, czyli tkaniny, które mają bezpośredni kontakt ze skórą, muszą być przede wszystkim przyjemne w dotyku i dobrze przepuszczające powietrze. Ważne, aby podczas snu nasza skóra nie przegrzewała się, ale mogła swobodnie oddychać i regenerować się. Ze względów higienicznych, poszewki i pościel pierzemy często, a podczas mrozów i w upalne dni wystawiamy je na świeże powietrze.

Przy wyborze poszewek skupiamy się na jakości tkanin, wybieramy materiały naturalne: np. bawełnę, len, satynę bawełnianą. W przypadku bawełny za najlepszą uchodzi bawełna egipska: zbierana manualnie, o wyjątkowo długich włóknach, doskonałej trwałości i miękkości. Pościel satynowa będzie gładka, lejąca, przyjemna w dotyku. Z kolei len najlepiej sprawdzi się latem: jest nie tylko antyalergiczny i antygrzybiczy, ale także bardzo wytrzymały, przyjemnie chłodny w dotyku i przepuszczający powietrze.

Wisienka na torcie

Zwykle łóżko jest głównym bohaterem sypialni, dlatego narzuta podkreśli charakter pomieszczenia. Narzuty i pledy dopełnią obrazu komfortowej i przyjaznej sypialni oraz sprawią, że w ciągu dnia pościel będzie osłonięta przed kurzem i zanieczyszczeniami, które wnosimy na ubraniach. Raz jeszcze wybieramy tkaniny naturalne, wysokiej jakości i najlepiej w stonowanych kolorach. Dzięki temu narzuta stanie się płótnem, bazą, którą wypełnią dekoracyjne poduszki i pledy, a my zyskamy możliwość przeprowadzania szybkich, sezonowych zmian w pomieszczeniu, tylko przy pomocy dodatków. Wełniane, kaszmirowe, czy moherowe pledy dodadzą przytulności sypialni jesienią i zimą. Wiosną i latem wybierzmy jaśniejsze barwy lnów, lekkiej bawełny i łączenia różnych tkanin. Do tego dorzućmy poduszki z bawełnianego welwetu, wełny, czy lnu, a uzyskamy efekt warstwowości, czyli nakładania się odcieni, faktur i materiałów – sypialnia stanie się prawdziwym azylem, miejscem wypoczynku i regeneracji.

Pościel z bawełny gniecionej TAKE A NAP, łóżko Montmartre NAP Beds Collection, pled Tempo Harmony, taca Kaymet, lampa Grossmann Cobra Gubi, stolik Pulpo

Kolekcja tkanin pościelowych TAKE A NAP z bawełny gniecionej dostępna jest w salonach i w sklepie internetowym NAP. Na zdjęciach prezentujemy łóżka Blow i Montmartre NAP Beds Collection.

Stylizacja i zdjęcia Budzik Studio.