Przestrzeń, w której żyjemy, i którą tworzymy dla siebie oddaje to, kim jesteśmy. Musimy dobrze się w niej czuć, w końcu najwięcej czasu spędzamy w domu. Rozmowa z Martą Markiewicz, projektantką NAP Studio, o tkaninach, aranżacji wnętrza i nowej kolekcji sof rozkładanych.

sofa Slim w showroomie NAP
Sofa Slim w kolorze zielonym z karmelową skórzaną kedrą.

Welur czy len?

W moich wnętrzach preferuję naturalne materiały, więc len, bawełna.

Kolory ziemi czy ognista czerwień?

Na to pytanie nie mam jednoznacznej odpowiedzi. Zdecydowanie wolę we wnętrzach naturalne kolory, tak samo jak tkaniny. Gdybym jednak miała nieograniczone możliwości i mogła zrobić wszystko, postawiłabym na barwy ziemi z mocnymi akcentami kolorystycznymi.

Znajomość tkanin i sztuka ich dobierania we wnętrzu jest trochę jak stylizacja siebie, tyle że ubieramy wnętrze.

Jak najbardziej. Przestrzeń, w której żyjemy, którą tworzymy dla siebie również oddaje to kim jesteśmy. Musimy dobrze się w niej czuć, w końcu najwięcej czasu spędzamy w domu.

moodboard NAP Studio

Moodboard przygotowany przez NAP Studio: dobór materiałów w aranżowanym wnętrzu - drewno, skóra, welur, bawełna i marmur.

Rozmawiamy przy okazji naszej nowej kolekcji sof z funkcją spania. Na czym polega personalizowanie sofy za pomocą tkaniny?

Najważniejsze jest to, żeby zacząć od kolorów jakich zamierzamy użyć. Czy chcemy, żeby mebel był dominującym elementem, czy może wolimy, żeby stapiał się z naszym wnętrzem? Obie opcje są tak samo dobre. Ja uwielbiam mocny kolor.

Obecnie w trendach jest, żeby robić wszystko w tym samym kolorze…

Teraz mamy trend na barwy ziemi, czyli mieszanie we wnętrzu tonacji beży, brązów, ciepłych szarości, różnych odcieni bieli. Jeszcze rok temu mieliśmy trend na kolory. Jeśli chodzi o wybór tkaniny, trzeba się nad tym mocno zastanowić – bo wiadomo, że kupujemy mebel na lata i nie chcemy, żeby nam się znudził po kilku sezonach. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto jest przejrzeć internet, prasę branżową i tam poszukać inspiracji.

projekty puf Art Deco NAP

Projekty puf z kolekcji Art Deco w różnych wariantach kolorystycznych i tkaninowych.

Czy rodzaj tkaniny wpływa na to, jak ten kolor na meblu będzie wyglądał?

Jeżeli chcemy mieć mebel w mocnym kolorze, który będzie dużą dominantą, to mocne, nasycone barwy najlepiej wyglądają na tkaninach welurowych czy bawełnianych. To, czy zdecydujemy się na materiał sztuczny, czy naturalny, zależy od naszych potrzeb. Z kolei naturalne kolory najlepiej wyglądają na lnie, bawełnie i wełnie. Ale oczywiście len, bawełna i wełna, też występują w dziesiątkach kolorów.

Co dalej jak już zdecydujemy się na kolor?

Jak już wybierzemy kolor, nawet nie konkretny, ale zdecydujemy się, że chcemy iść w beże albo w zielenie, następnym krokiem będzie odpowiedź na pytanie jaki rodzaj mebla kupujemy? Czy kupujemy pierzową wygniecioną, domową sofę, która najpiękniej będzie wyglądała w naturalnych tkaninach typu len, bawełna? Taka tkanina uwydatni „puszystość” mebla. Jeśli zaś kupujemy mebel z pianki, czyli bardziej foremny, elegancki, w uformowanych kształtach, to wtedy najlepiej wychodzą welur lub skóra.

Bo one też trzymają „w ryzach” ten mebel?

Tak, chociaż welur też potrafi wyglądać świetnie na pierzowych meblach. Wszystko zależy od naszego poczucia estetyki. Czy będzie nam przeszkadzało, jeśli mebel będzie delikatnie pognieciony i czasami trzeba będzie go wytrzepać i ułożyć poduchy, czy wręcz przeciwnie – to będzie dla nas atut, jeśli będziemy mieć cosy wnętrze typu wabi-sabi, hygge i minimal. Jeżeli zależy nam na tym, żeby mebel był codziennie w takiej formie, w jakiej go kupiliśmy, najlepiej wybrać taki odlany z pianki, który za każdym razem, kiedy na nim przysiądziemy będzie wracał do swojej pierwotnej formy. Razem z tą pianką do formy wróci też tkanina.

tkaniny dostępne we wzorniku NAP Basic

Szeroki wybór tkanin dostępny w ofercie NAP

Załóżmy, że mamy już wybraną tkaninę. Kolejny krok to pielęgnacja. Jak o nią dbać, żeby się mniej zużywała?

Trzeba sobie na początku odpowiedzieć na pytanie, jak często jesteśmy w stanie tę tkaninę pielęgnować i dbać o nią, po prostu. Zazwyczaj klienci pytają o to, czy tkanina wytrzyma kontakt z dziećmi lub zwierzętami. Wytrzyma każda, ale dużo zależy od tego, jak będziemy jej w tym pomagać.

Na czym polega pomoc tkaninie?

Są tkaniny, które są pancerne i dziecio- oraz zwierzako- oporne. Cokolwiek nam się wyleje na mebel, jesteśmy to w stanie łatwo zmyć. Tę cechę posiadają jednak tylko tkaniny poliestrowe.

Naturalne tkaniny są lepsze, ale trudniej je pielęgnować?

Jeżeli chcemy mieć meble w naturalnej tkaninie, łącznie z bawełnianym welurem, to musimy sobie zdawać sprawę z tego, że pielęgnacja będzie wymagała od nas więcej wysiłku. Jednocześnie tkanina będzie bardziej ponadczasowa i elegancka. To, co jest ważne w świadomości klienta, to fakt, że będzie to wybór bardziej ekologiczny, ponieważ wełnę i bawełnę możemy poddać recyklingowi. Z poliestrem już nie jest tak kolorowo, to jest po prostu plastik. Zdarzają się bardzo dobrej jakości, piękne tkaniny poliestrowe (lub z domieszką poliestru), jednak trzeba pamiętać o tym, że jest to większe obciążenie dla środowiska niż naturalne tkaniny.

Wspomniałaś też o bawełnianym welurze, to bardzo szlachetna tkanina.

Jeżeli chodzi o użytkowników mebli to nie polecałabym naturalnego bawełnianego weluru komuś, kto ma zwierzęta (chyba że nauczyliśmy zwierzaki nie wchodzić na sofę albo fotel), bo to jest jedna z najdelikatniejszych tkanin. Zachowuje się bardzo dobrze przy normalnym użytkowaniu, czyli siedzeniu czy leżeniu, ale bardzo łatwo przyjmuje zadrapania od pazurów, ciężko też zmyć plamy. Bawełniany welur nie znosi wody.

Jeżeli boimy się o mebel ze względu na zabrudzenia czy zadrapania po zwierzakach, a jednocześnie chcemy piękne, naturalne poszycie mebla, co polecasz?

Kompromisem pomiędzy naturalną tkaniną a problematycznym użytkowaniem będzie bawełna. Bawełnę bardzo łatwo się pierze, można zamówić mebel ze zdejmowanym poszyciem, co teraz jest bardzo popularne i każda firma ma w ofercie meble z rozbieraną tapicerką. Bawełna dobrze się pierze, jest odporna na ścieranie i naturalna. Dodatkowo - bardzo łatwo się wybarwia, więc ma mnóstwo kolorów. Możemy mieć bawełnę w wielu różnych splotach - od bardzo gładkiej tkaniny, do oryginalnych plecionek.

Len też jest dobrym wyborem, ale należy pamiętać, że len się gniecie. Dla niektórych zaletą lnu jest to, że się gniecie i z czasem nabiera miękkości, jednak nie wszyscy takie zagniecenia lubią. Wtedy rozwiązaniem jest poliester lub mebel, który jest wykonany z twardszej pianki i nie będzie się na nim gniotła tkanina.

Co w przypadku mebli z wypełnieniem pierzowym?

Do pierzowych najlepiej len, później bawełnę. Bo gniotliwość tej tkaniny uwydatni walory sofy. W wizualnym odbiorze sofa będzie jeszcze bardziej miękka, bardziej „domowa”. To dobry wybór, jeżeli nie potrzebujemy sofy hotelowej, tylko taką codzienną, która będzie naszym przytulnym azylem.

Sofa rozkładana  Puffy NAP

Sofa Puffy NAP w czerwonym welurze.

Sofa rozkładana  Puffy NAP

Soffa Puffy NAP w niebieskim welurze.

A przy naszej nowej kolekcji sof z funkcją spania, jaką tkaninę polecałabyś do każdego z modeli?

Zaprojektowałyśmy trzy nowe sofy: Puffy, Slim i Lamę. Wydaje mi się, że są tak zaprojektowane (mam taką nadzieję przynajmniej), że każda z nich będzie wyglądała dobrze w większości tkanin.

Jeżeli chciałabym kupić Lamę, to w jakiej tkaninie?

Lama najlepiej będzie wyglądała w lnie – ma pierzowe poduchy siedziskowe i oparciowe oraz można z niej zdjąć pokrowiec. Będzie jej też pięknie w bawełnie. Cienka wełna będzie wyglądać oryginalnie, a dla odważnych welur! Warto dodać, że welur ma taki aksamitny połysk (mniej lub bardziej), ale zawsze i ten połysk będzie nam uwydatniał wszelkie wypukłości, wgniecenia.

Sofa rozkładana Lama NAP

Sofa Lama w dwóch wariantach kolorystycznych.

Sofa rozkładana Lama NAP

A w przypadku Puffy?

Puffy ma wielkie piankowe poduchy, duże podłokietniki i jest sofą o dużych gabarytach. Jest super miękka, ale jednocześnie ma taki kształt, który nasuwa na myśl, że ona już sama w sobie jest pognieciona. Podłokietniki są w nieregularnym kształcie. My dla tej sofy w pierwszej kolejności wybrałyśmy welury, które świetnie wyglądają, ponieważ welur bardzo ładnie się opina na meblu. Nie musimy się bać, że przy rozkładaniu coś się tkaninie stanie.

Sofa Puffy ma taką formę i design, że najciekawiej wygląda w kolorze. Nie w ziemistych barwach tylko w właśnie w rudościach, zieleni, mocnych akcentach. Ona jest na tyle unikatowa, że faktycznie jak postawimy taki mebel w salonie, czy w sypialni, to on będzie przykuwał uwagę jako pierwszy. I to można podbić bardziej fajną tkaniną w odważnym kolorze.

Sofa rozkładana  Puffy NAP

Sofa Puffy w czerwonym welurze

Sofa rozkładana  Puffy NAP

Sofa Puffy w beżowej wełnie boucle

Sofa rozkładana  Puffy NAP

Sofa Puffy w niebieskim welurze

Czy Puffy może być odważnym meblem w naturalnym kolorze?

Zaprojektowałyśmy Puffy też w bardzo modnej obecnie tkaninie – boucle - w kolorze kremowym. Boucle to jest typ tkaniny wełnianej, która właśnie przeżywa renesans po latach 60. Puffy wygląda w niej świetnie.

Dzięki temu możemy porównać sobie jak wygląda w odważnej, welurowej, głęboko czerwonej tkaninie, z wersją w kremowej wełnie.

Co będzie najlepsze dla sofy Slim?

Slim to sofa na wysokich nóżkach, która ma poduchy oparciowe i siedziskowe z pianki i pierza. W tym przypadku oznacza to, że pianka jest w środku poduchy, ale obłożona jest pierzem. Dzięki temu zabiegowi Slim nie jest tak gniotliwa jak sofa Lama, ale też ma taki domowy, a nie hotelowy look. I do tej sofy wybrałyśmy w pierwszej kolejności trzy rodzaje lnów. Jest dostępny model w lnie w kolorze paprykowym, w kolorze szmaragdowo-zielonym i w naturalnym kolorze lnu – szaro-beżowym.

Sofa rozkładana Slim NAP

Slim w kolorze paprykowym (len)

Sofa rozkładana Slim NAP

Slim w naturalnym lnie

Sofa rozkładana Slim NAP

Slim szmaragdowo - zielony

Czy inne tkaniny też się nadają dla Slim?

Myślę, że ta sofa będzie tak samo dobrze wyglądała w bawełnie, jak i w welurze. Takim smaczkiem do tej sofy jest kedra na podłokietnikach i oparciu oraz na poduchach oparciowych.

Dlaczego stosuje się kedrę?

Kedra jest zawsze, czy w tej sofie, czy w każdym innym meblu, bardzo ciekawym detalem. Możemy albo wykonać ją w tkaninie identycznej jak resztę mebla i wtedy będzie takim delikatnym zaznaczeniem, ciekawym detalem. A możemy postawić na kontrast, czyli na przykład do sofy szmaragdowo-zielonej wybrać kedrę ze skóry w karmelowym kolorze. To przykuje uwagę, a jednocześnie będzie minimalistycznym, pięknym detalem.

A co, jeśli nie możemy się zdecydować na tkaninę?

Zawsze jak mamy problem z wyborem, to możemy się zgłosić do doradcy w salonie. Jest bardzo dużo dostępnych tkanin na rynku. Każdy producent mebli tapicerowanych łącznie z nami, ma swój podstawowy wzornik, który jest pierwszym wyborem dla klienta, ale często zdarza się tak, że w takim wzorniku nie znajdujemy tkaniny dla siebie. I wtedy naprawdę warto porozmawiać z doradcą, a tym bardziej zapytać w czym jeszcze możemy wybierać. Mamy tak szeroki wybór tkanin na rynku, że możemy robić cuda z meblami. Ja na przykład kocham wzorzyste tkaniny.

NAP Way - tkaniny dostępne w ramach wzornika NAP Basic

Szeroki wybór tkanin dostępny w ofercie NAP

Polecasz wzorzyste tkaniny?

Całym sercem, tylko to wymaga odwagi.

Z Martą Markiewicz rozmawiała Martyna Radomska

Wzorniki tkanin NAP oraz innych marek dostępnych w naszej ofercie mogą Państwo wypożyczać w showroomie na warszawskim Żoliborzu. W celu umówienia szczegółów prosimy o kontakt.

marta markiewicz nap studio

Marta Markiewicz – projektantka NAP Studio, ukończyła Architekturę Wnętrz na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Jej specjalizacją zawodową są tkaniny. Uwielbia podróże po europejskich stolicach, których szlaki zawsze wytyczane są przez zapach pysznego jedzenia.