Końcówka roku to czas podsumowań i planów. Wracamy myślami do celów, które sobie założyliśmy w minionym roku i sprawdzamy czy ich realizacja się udała. Planujemy też powolutku rok następny. Od ważnych dla nas dat, które są niezmienne, przez długookresowe cele i marzenia.

Przedstawiamy Wam nasz krótki poradnik, jak efektywnie zaplanować rok!

planowanie roku

1. Przeanalizuj miniony rok

Tak, tak - najważniejszą rzeczą, przy dobrym planowaniu jest analiza tego, co już się wydarzyło. Przeanalizuj swój rok i sprawdź, czy cele i założenia, które stawiałeś sobie na początku 2018 roku udało się zrealizować. Jeżeli tak, to super! Jeśli nie - zastanów się dlaczego i lepiej zaplanuj je w roku 2019, albo porzuć na zawsze.

2. Niezmienne daty wpisz od razu

Każdy z nas ma daty, które są “zawsze”. Urodziny, święta, rocznice - daty, które chcemy pamiętać i odpowiednio świętować. Jeżeli w minionym roku zaplanowaliśmy wakacje, je też warto zapisać od razu.

3. Wpisz projekty i wydarzenia,
które muszą się zdarzyć

Są wydarzenia, które wiemy, że chcemy zrealizować, ale nie mamy jeszcze na nie sprecyzowanej daty - warto je wpisać do kalendarza. Zaplanuj lekarza na marzec, a rodzinny wyjazd na pierwszy weekend czerwca - jeżeli będzie to zaplanowane działanie, prościej będzie je zrealizować, ponieważ kalendarz będzie nam o tym przypominał.

planowanie
planowanie

4. Dodaj daty, których wymaga od Ciebie praca

Każdy z nas ma w pracy terminy, które są nieprzekraczalne, niezmienne i obowiązkowe. Warto zaplanować je już na początku roku. Jeżeli wiesz, że ważny projekt ma być skończony do maja, wpisz go odpowiednio wcześniej jako przypominajkę oraz termin końcowy - unikniesz zaskoczenia i będziesz spokojniejszy bliżej daty końca.

5. Pamiętaj o czasie na relaks

Czas na relaks i regenerację jest niezwykle ważny - zaplanuj go. Nie musisz wpisywać, że w każdy piątek masz wolne dwie godziny tylko dla siebie, ale warto zaplanować takie momenty. Weekend w spa, czy samotny wypad w góry, będą świetną odskocznią od codzienności i pozwolą odetchnąć głowie.

6. Zaplanuj cele i sprawdź ile czasu na nie potrzebujesz

Zaplanuj sobie cele, które chcesz zrealizować w tym roku. Niech to nie będzie noworoczna lista postanowień, ale przemyślany plan działania, który pozwoli zbliżyć się do czegoś, o czym od dawna marzysz. Niezależnie, czy będzie to remont mieszkania, kurs językowy czy półroczny wyjazd dookoła świata warto taki cel rozplanować w czasie uwzględniając mniejsze kroki, przybliżające nas do jego realizacji.

planowanie roku

Kiedy masz już skompletowane wszystkie daty, ważna jest oprawa. Możesz samemu przygotować kalendarz, albo zdecydować się na jeden z dostępnych na rynku. Warto zastanowić się, jak wyglądać będzie nasz typowy dzień i dopasować do niego format - czy będzie to rozpiska dzienna, tygodniowa czy może miesięczna i puste strony? Wszystko zależy od nas i trybu naszego działania. Jedno jest jednak pewne - kiedy mamy ładny, dopasowany do naszych potrzeb kalendarz, planowanie jest łatwiejsze i przyjemniejsze, a podobno również bardziej skuteczne.

Powodzenia w planowaniu!