Ceramika artystyczna przeżywa swój renesans. Niewielkie studia i manufaktury zachwycają oryginalnymi projektami, poszukiwaniem nowych form, łączeniem różnych tradycji i technik. Nie inaczej jest w przypadku Tasji Puławskiej - warszawianki, która swoje miejsce do życia i tworzenia znalazła w stolicy Danii.

ceramika artystyczna tasji p.
Jak sama mówi o sobie, mieszkała w wielu miejscach w Europie, lecz dom znalazła w Kopenhadze, gdzie od kilku lat mieszka i tworzy. Na początku było to hobby, teraz to także pełnowymiarowa praca.

ceramika artystyczna tasji p.
ceramika artystyczna tasji p.
Tasja Puławska urodziła się w Warszawie, gdzie studiowała projektowanie graficzne. Następnie studiowała sztukę medialną na Uniwersytecie Bauhaus w Niemczech. 10 lat temu artystka rozpoczęła przygodę z gliną. Tasja była asystentką w studio w Oslo, a po przeprowadzce do Danii w 2014 r. rozpoczęła współpracę z Erikiem Landonem, by wkrótce zostać asystentką w jego pracowni Tortus Copenhagen. W grudniu 2016 roku Tasja otworzyła własną pracownię w Kopenhadze.

ceramika artystyczna tasji p.
ceramika artystyczna tasji p.

W swoim studio Tasja tworzy ceramikę artystyczną, którą pokochali Duńczycy. Największą radość artystka czerpie z projektów, które może później oglądać w codziennym użyciu, dlatego zdecydowała się na sztukę użytkową - w ofercie można znaleźć kubki, talerze, miseczki czy wazony.

Artystka często podkreśla, że jej pasją jest przedmiot i praca włożona w jego wykonanie. W swoich projektach ma kontrolę, nad tym co robi, od początku do końca. Tasja podkreśla, że ceramika daje mnogość możliwości oraz to, że proces wykonania przedmiotu jest wieloetapowy. Korzystając z tradycyjnych technik garncarskich, Tasja tworzy przedmioty funkcjonalne o nowoczesnym wyglądzie. Artystka zdradza, że lubi to uczucie, kiedy spod jej palców wychodzi przedmiot, który będzie służył przez lata.

talerze ceramiczne tasji p.

Tasję inspirują naturalne materiały, ceni lekkość i prostotę. Jej projekty są proste i nowoczesne. Przy pierwszym dotknięciu mogą wydawać się surowe, jednak przy bliższym kontakcie dostrzegamy ich kruchość, delikatność i precyzję wykończenia. Proste wzory wyglądają, jakby zostały dopiero co namalowane pędzlem.

ceramika tasji p.
ceramika tasji p.

Tasja Puławska w swoim studio w Kopenhadze wszystko robi sama. Pracownia jest jednocześnie sklepem, a sama artystka zachęca do odwiedzin i przyjrzenia się bliżej jak powstają jej prace.

ceramika tasji p.
ceramika tasji p.