Poznawanie marki od wewnątrz - to chwile, które bardzo lubimy w naszej pracy. Wejść do fabryki, zobaczyć jak powstają produkty, poznać ludzi, którzy za nimi stoją i wreszcie - wrócić z głową pełną pomysłów i inspiracji. Tak było tym razem - przeczytajcie o naszej wizycie w siedzibie marki Kvadrat, gdzie wraz z przedstawicielami światowych marek wnętrzarskich braliśmy udział w warsztatach i prelekcjach dotyczących projektowania tkanin, dywanów i zasłon oraz ich aranżacji w przestrzeni. W tym roku hasłem przewodnim była praca z kolorem.

kvadrat: sala konferencyjna

Siedziba Kvadrata

kvadrat: widok z siedziby
kvadrat: biblioteka typografii

Kvadrat - wiodący producent tekstyliów na świecie

Kvadrat to producent innowacyjnych tekstyliów oraz gotowych produktów tekstylnych, takich jak zasłony, czy dywany dla architektów, projektantów, klientów prywatnych i wnętrz publicznych. Marka z tradycjami - działa na rynku już od 1968 roku, a jej tkaniny zdobią wnętrza takich miejsc jak Muzeum Guggenheima w Bilbao, Walt Disney Concert Hall w Los Angeles czy nowojorskie MoMA.

Coroczne spotkanie w Ebeltoft: dzień pierwszy

Dwudniowe spotkanie odbywało się w siedzibie Kvadrata w Ebeltoft w Danii. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy showroom, siedzibę główną, dział projektowy, laboratorium wytrzymałości tkanin oraz magazyn, z którego wysyłane są wszystkie składane zamówienia.

magazyn tkanin Kvadrat
pracownia Kvadrat

Podejście do projektowania

Potem braliśmy udział w wykładach studia Doshi & Levien na temat podejścia do projektowania. Znany duet projektantów opowiadał o swoich inspiracjach, o tym, gdzie i jak szuka koloru oraz nad czym aktualnie pracuje. Już nie możemy się doczekać, kiedy zobaczymy najnowszą tkaninę Kvadrat by Doshi & Levien. Duet Doshi & Levien może być Wam znany z kolekcji marek Hay czy Kettal.

tkaniny kvadrat - moodboard
tkaniny kvadrat - moodboard
tkaniny kvadrat - moodboard

Skomplikowane sploty i żywe, naturalne kolory

Kolekcja najnowszej tkaniny zasłonowej “Spheres” zrobiła na nas ogromne wrażenie. Jest inspirowana ruchem, w którym ciągle pozostajemy, a jej kwintesencją są żywe, naturalne kolory w połączeniu z wibrującymi wzorami. W siedzibie Kvadrat widzieliśmy też procesy produkcyjne dywanów. Okazuje się, że te skomplikowane sploty są dziełem ludzkich rąk i wyplatają je najlepsi indyjscy specjaliści. Na koniec odbyła się prezentacja nowości w kolekcji zasłon i dywanów.

Maszyna do testów Martindale'a
ręcznie tkany dywan Kvadrat

Maszyna do testów Martindale'a - sprawdza wytrzymałość tkaniny na ścieranie

Warsztaty “Popsicle Index”: opisz smak kolorem

Drugi dzień w Kvadracie spędziliśmy w większości na warsztatach prowadzonych przez Margrette Odgaard, której autorski cykl „Popsicle Index” na temat odczuwania kolorów cieszy się popularnością na całym świecie. Warsztaty rozpoczęliśmy od skosztowania ciasteczek w 3 smakach (słodkie, wytrawne, kwaśne), aby następnie opisać ich smak kolorem. Margrette w swoim „Popsicle Index” stworzyła nową paletę barw, mieszając na nowo znane światu kolory i nadając im nazwy - według niej - bardziej oddające charakter danej barwy.

Margrette Odgaard opowiada o The Popsicle Index

Warsztaty z Margrette Odgaard

kolory z Popsicle Index Workshop

Warsztaty z Margrette Odgaard

Jak oddziałują na siebie kolory i tekstury

Po warsztatach odbyła się prezentacja firmy Sahco na temat łączenia kolorów. Sahco jest niemieckim producentem luksusowych tkanin, który rok temu połączył siły z Kvadratem. Dyrektor Kreatywna Sahco opowiadała o tym, jak różne kolory i tekstury oddziałują na siebie w tkaninach i jak czasami drobna zmiana jednej z faktur potrafi odmienić całość kompozycji. Bardzo inspirujące!

Moodbordy jak dzieła sztuki

Pod koniec dnia odbyły się warsztaty prowadzone przez Kvadrat Design Team, na których tworzyliśmy własne moodboardy na podstawie wylosowanych zdjęć.

moodboard Marty z NAP Studio

Moodboard stworzony przez Martę z NAP Studio

Na zakończenie dwudniowej wycieczki wysłuchaliśmy prezentacji Alfredo Haberlii, który opowiadał m.in. o miłości do koloru, o tym, jak należy go rozumieć i jak jest nierozerwalnie związany z projektem. Alfredo Haberli może być Wam znany jako autor takich tkanin jak Field, Plot, Galaxy we współpracy z Kvadratem.

hol w siedzibie Kvadrata

Wnętrza siedziby Kvadrat były dla nas bardzo inspirujące

dzieła sztuki zdobią siedzibę Kvadrata

Kvadrat to coś więcej niż producent tekstyliów. To sztuka i kunszt prawdziwego rzemiosła, pod którym skrywają się nie tylko lata doświadczeń, ale też precyzja, pełne rozumienie koloru i talent. Budzi zachwyt! Mamy nadzieję, że wiedza, którą tam zdobyliśmy posłuży nam przy projektowaniu nowych kolekcji NAP i przypadnie Wam do gustu.