Jakość snu to nie tylko zasługa materaca, łóżka, poduszek i tkanin. Wiele zależy od warunków w sypialni, czyli od temperatury, wilgotności powietrza, oświetlenia i naszych wieczornych rytuałów. Przyjrzymy się każdemu z czynników, które wydają się tak proste, a mogą tak wiele zmienić!

Jakość i długość snu

Dla efektywności snu ważne są zarówno jego długość, jak i jakość. Nie wystarczy spać długo, aby wstać rano wypoczętym. Sen ma strukturę 90-minutowych cykli, podczas których przechodzimy przez różne fazy – fazę REM, czy fazę snu głębokiego. Aby być wyspanym trzeba zapewnić swojemu organizmowi pięć 90-minutowych cykli, czyli spać przez minimum 7,5 godziny.

Oczyszczamy teren

Łóżko Nordic II Ethnicraft

Jeśli tylko możesz, pozwól sobie na komfort pozostawienia codzienności poza sypialnią, spróbuj oczyścić teren przed snem. Pracę, komputer, telefon i listę spraw do załatwienia zostaw za drzwiami, tak aby codzienność nie zmąciła twojego odpoczynku. Ważne, aby w sypialni nie znajdowały się sprzęty elektroniczne, które emitują światło, także gdy są pasywne (z włączoną funkcją “stand by”). Nawet drobne migające diody mogą zaszkodzić jakości snu. Jak wykazują badania, każde światło aktywizuje szyszynkę i zakłóca działanie hormonów uwalnianych podczas snu. W efekcie przez większość nocy nie wchodzimy w fazę głębokiego snu i budzimy się zmęczeni.

Wewnętrzny spokój

Łóżko Air Ethnicraft

Postaraj się oddzielić dzienną bieganinę od nocnego wypoczynku, rezerwując czas przed snem na wyciszenie, relaks, lekturę, czy słuchanie muzyki. Jeśli masz trudności z zasypianiem, podejdź do sprawy snu metodycznie, ale bez zbędnej presji. Napij się ziołowej herbaty, poczytaj książkę, włącz ulubioną płytę lub film. Przed snem unikaj jednak mocnych wrażeń i historii, które mogą zburzyć twój wewnętrzny spokój. Podczas przygotowań do snu postaraj się wyciszyć, zrelaksować. Oczywiście nie zawsze masz czas na przyjemności takie jak ciepła kąpiel, świece zapachowe, czy olejki eteryczne, ale gdy tylko to możliwe, rozpieszczaj się! Warto być dla siebie dobrym, wspierać ciało i umysł w pozbywaniu się stresu i napięć nagromadzonych podczas całego dnia.

Jaskinia, czyli mikroklimat w sypialni

Poduszki i tkaniny z kolekcji TAKE A NAP

Pomieszczenie, w którym śpisz powinno być dobrze wywietrzone, o optymalnej temperaturze 18-19 stopni Celsjusza i wysokiej wilgotności ok 45-55%. W uzyskaniu takich warunków pomoże nawilżacz powietrza i rośliny doniczkowe, szczególnie te, które oczyszczają powietrze w nocy np. sansewieria (potocznie “język teściowej”), czy grudnik (nazywany “kaktusem bożonarodzeniowym”). Przed snem warto odciąć dopływ światła z zewnątrz przy pomocy rolet lub zasłon, gdyż obowiązuje zasada – im ciemniej, tym lepiej, która sprawdza się nie tylko w przypadku dzieci (a sprawdza się naprawdę – dzieci śpią dłużej i spokojniej w zaciemnionym pomieszczeniu). Idealne warunki do snu najlepiej porównać do warunków panujących w jaskini: wysoka wilgotność, ciemność, chłodne powietrze.

Naturalne utulenie

Narzuta na łóżko House in Style

Śpij tak, jak lubisz: nago, w bieliźnie, koszuli nocnej lub piżamie. Ważne, by skóra podczas snu mogła oddychać i regenerować się. Unikaj sztucznych tkanin – i tym razem natura podpowiada nam najlepsze rozwiązania. Odpowiednią temperaturę ciała i przepływ powietrza zapewniają bawełny, lny, jedwabie. O tkaninach polecanych do sypialni przeczytasz w kolejnej części naszego cyklu “Na dobry sen”.

Przesypiamy ⅓ swojego życia. Warto zainwestować w dobry sen – wsłuchaj się w swoje potrzeby, nie idź na skróty. Bądź dla siebie dobry. Wypoczęty organizm jest naszym największym sprzymierzeńcem. Niech te drobne zmiany przyniosą ci spokojny, regenerujący sen.