To jedno z najszlachetniejszych włókien jest z nami już od ponad dziesięciu tysięcy lat. Lniana przędza towarzyszyła mieszkańcom starożytnego Egiptu, Tybetu czy Chin. Jest oddychający, hipoalergiczny i bardzo naturalny. Len to najlepszy wybór na lato!

lniana tkanina NAP

Lniane kwiaty – tylko przez dobę

Len uprawia się dość szybko, jednak wymaga on wyjątkowej precyzji. Kwiaty lnu zakwitają tylko na jeden dzień – w okolicach czerwca po stu dniach od zasiania. Po upływie doby len przekwita i jest gotowy do zbiorów.

Len należy zbierać starannie – wyrywając go, a nie ciąć. Następnie lniane włókna zostawia się na polu, aby mogły naturalnie przeschnąć na słońcu. Ten zabieg sprawia, że włókna lnu stają się bardziej wytrzymałe i nabierają charakterystycznego, złotego blasku.

pole lnu

Kwiaty lnu w dniu zakwitnięcia

Obróbka lnu

Po leżakowaniu len trafia do przędzalni, gdzie poddawany jest suszeniu i separacji włókien od reszty łodygi. Następnie włókna są segregowane na dłuższe i krótsze – im dłuższe włókno będzie użyte w przędzy, tym drobniejszy będzie splot w pościeli. Tak podzielony len trafia do tkaczy, którzy nawlekają go na przędzę i rozpoczynają proces tkania i ewentualnego barwienia.

Len – naturalnie z natury

Lniane włókna są jednymi z najmocniejszych i najzdrowszych. Przy produkcji lnu nie używa się środków chemicznych, dlatego lniane tkaniny są całkowicie biodegradowalne. Pięknie się starzeją, nabierając naturalnej miękkości, dlatego mogą nam towarzyszyć przez długie lata.

lniana tkanina NAP
lniana tkanina NAP

Lniane tkaniny suszone na wietrze

Za co kochamy len

Jest kilka cech charakterystycznych dla lnu, za które go uwielbiamy. Jest to między innymi jego przewiewność – len pozwala skórze oddychać, nie nagrzewa się od słońca (w czasie upałów odczuwalna temperatura w lnianych ubraniach może być nawet o 4 stopnie niższa!). Dodatkowo len posiada właściwości przewodzenia ciepła, więc ogrzeje nas, kiedy temperatura spadnie.

Len nie jest podatny na rozciągnięcia i tarcie, dlatego nie wymaga prasowania i zachowuje swój pierwotny kształt. Nie blaknie i nie odbarwia się, a jego naturalna – niebarwiona – wersja jest naszym zdaniem najpiękniejsza. Dodatkowo nie lubią go mole, czy grzyby i bakterie, dlatego nie musimy się martwić, że naszą ulubioną koszulę zaatakują nieproszone pasożyty.

lniana tkanina NAP
lniana tkanina NAP

Len nie wymaga prasowania

Len jest hipoalergiczny i pomaga w leczeniu wielu chorób skórnych, stanów zapalnych czy gorączki. W połączeniu z gryką sprawdzi się świetnie jako przepaska na oczy do spania. Sprawdzi się też do przechowywania żywności, na dłużej zachowując jej świeżość.

Len będzie niezastąpionym kompanem w codziennym życiu! Sprawdzi się jako ubranie, tekstylia we wnętrzach, a nawet w obiciach mebli czy wyposażeniu kuchni.