Przedmioty, których korzenie sięgają przeszłości, których zastosowanie ma miejsce w teraźniejszości, a ich wizja dotyczy przyszłości – tak o swoich projektach mówi DCW Editions. Francuska marka oświetleniowa, która skupia wybitnych projektantów młodego pokolenia, a także tworzy reedycje kultowych lamp ikon minionego wieku.

lampy Biny Bedside

Lampy Biny Bedside

Lampa – towarzysz dobrego życia

Jak podkreślają założyciele DCW, Philippe Cazer i Frédéric Winkler, lampa ma być obiektem doświadczanym przez pokolenia. Lampy DCW są projektowane w taki sposób, aby towarzyszyły nam w codziennym, dobrym życiu. „Lampa jest swego rodzaju pałeczką przekaźnikową między pokoleniami, ale nostalgia za przeszłością nie jest tym, co napędza edycje DCW. Liczy się tylko stworzenie przedmiotu, który jest prawdziwy, uczciwy i przetrwa próbę czasu” - mówi Fred Winkler.

Założyciele DCW, Philippe Cazer i Frédéric Winkler

Założyciele DCW, Philippe Cazer i Frédéric Winkler

Dobry styl nie zmienia się wraz z chwilową modą

Różne kolekcje - Lampe Gras, Mantis, In The Tube, The ISP Lamp, Here Comes the Sun, Les Acrobates de Gras, MbE Mirrors ... - są w stałym dialogu ze sobą, co świadczy o zaangażowaniu DCW Editions w produkcję ponadczasowych przedmiotów, które nie ulegają przemijającym trendom. Reedycje kultowych lamp z lat 50. i 60. współgrają z nowoczesnymi projektami oświetlenia.

„Zaangażowanie DCW Editions polega na tworzeniu ponadczasowych przedmiotów, które nigdy nie poddają się modzie”

Lampy Gras N320 i N230

Lampy Gras N320 i N230

2008: początek z projektem Lampy Gras

„Firmę powołaliśmy do życia 12 lat temu, tylko i wyłącznie z pasji. Nie pochodzimy z „tego świata”, nigdy wcześniej nie zajmowaliśmy się oświetleniem. Ale prywatnie posiadaliśmy dużą kolekcję lamp. Zrozumieliśmy, że powinniśmy z Philippem promować Lampę Gras, która jest jedną z najważniejszych lamp w historii projektowania oświetlenia” - opowiada w rozmowach Fred Winkler.

Lampa Gras N215

Lampa Gras N215

Lampa Gras N411

Lampa Gras N411

W 2008 roku powstał pierwszy projekt reedycji lampy Gras. Pod skrzydłami DCW Editions wznowiono produkcję kultowej lampy, która jest nie tylko punktem odniesienia dla twórców nowoczesnego oświetlenia, ale pierwszą lampą przegubową XX wieku. Tą samą, którą zachwycał się Le Corbusier. Po lampie Gras przyszedł czas na krzesło Surpila Juliena Porché - przez krytyków nazywane „studium elegancji”.

Lampa Gras N302

Lampa Gras N302

2013: reedycja lampy Mantis

W 2013 roku DCW Editions postanowiło przywołać kolejny wielki projekt: lampy Mantis Bernarda Schottlandera z kolekcji Mobile-Sculptures, stworzone w 1951 roku na cześć Aleksandra Caldera, tak symboliczne dla lat 50-tych XX w.

Lampa Mantis BS1

Lampa Mantis BS1

Lampa Mantis BS3

Lampa Mantis BS3

 Bernard Schottlander

 Bernard Schottlander

2014: outdoor

Lampy Gras – bestseller DCW Editions – zyskały kolejną odsłonę. Dzięki grubym szkłom i specjalnym uszczelkom zaczęły spełniać także funkcję lamp outdoroowych – przeniosły się do ogrodów prywatnych i publicznych.

2015: Gras na Euroluce, Here Comes the Sun i kolekcja In the Tube

Dla marki DCW Editions, rok 2015 był kolejnym krokiem milowym w rozwoju. Spotkanie z wybitnym projektantem Bertrandem Balasem zaowocowało reedycją jego projektu Here Comes the Sun z 1970 roku.

Lampa Here Comes the Sun

Lampa Here Comes the Sun

Jest to również rok przełomowy: DCW Editions pokazuje swoje lampy na Euroluce – międzynarodowych targach oświetleniowych w Mediolanie. Kolekcje Acrobates de Gras i Mobilier de Gras mają tam swoją premierę i od razu zyskują międzynarodową popularność.

W 2015 roku powstaje również nowa kolekcja lamp: In the Tube. Projekt autorstwa architekta Dominique’a Perrault i projektanta Gaëlle’a Lauriot-Prévost to kolekcja lamp wyglądem przypominających gadżety rodem z filmu o Jamesie Bondzie lub wyposażenie statku kosmicznego z powieści Juliusza Verne’a.

2017: rodzina Lamp Gras się powiększa, powstaje lampa ISP

Kolekcja lamp Gras stale rośnie wraz z wprowadzeniem na rynek lamp Les Doubles de Gras oraz Les Acrobates de Gras zaprojektowanych, by przywołać uroki dawnego rynku. Lampy Gras Outdoor wytwarzane są z nowego rodzaju stali (316 zamiast 304) i zyskują nową nazwę: Outdoor Seaside.

Lampa Gras Outdoor Seaside i krzesło Surpila Juliena Porché

Lampa Gras Outdoor Seaside i krzesło Surpila Juliena Porché

Rok 2017 to również kolejny nowy projekt: lampa ISP zaprojektowana przez Ilię Potemine, 30-letniego wynalazcę, inżyniera i artystę. Założyciele DCW Editions od razu rozpoznali w niej ogromny potencjał: „Bardzo uderzył nas ten projekt. Lampa, której design jest mocno zakorzeniony w przeszłości, ale którego koncepcja i design są niezmiennie współczesne.” -wspomina Fred Winkler.

2018: Biny i nowe modele poprzednich kolekcji

2018 upływa pod znakiem lampy Biny, zaprojektowanej oryginalnie w 1955 roku przez Jacquesa Biny jako kolekcja Box Lights. Dodatkowo DCW Editions prezentuje nowe odsłony lamp w kolekcjach In the Tube – nowe modele 360 z klapami i skrzydłami oraz nowe kolekcje Éric de Dormael & In the Sun.

Jacques Biny

Jacques Biny

Biny Box

Biny Box

Przedmioty, nie produkty

„Przedmioty, nie produkty” – z tą dewizą DCW Editions idzie w świat, wypuszczając nowe modele lamp. Jest to wizja przedmiotu towarzyszącego nam w codziennym życiu - dobrze zaprojektowany i dobrze wykonany.

„Nie chcemy zadowolić wszystkich, ale uważamy, że na Ziemi jest nas wystarczająco dużo, aby pozwolić naszym obiektom znaleźć odbiorców.”

Lampa Mantis BS1

Lampa Mantis BS1

Lampa In the Sun

Lampa In the Sun