Kura! Ten ptak z rodziny kurowatych jest obecny w naszej tradycji od wielu pokoleń. Kury towarzyszą nam od maleńkości, a każdej wiosny są najbardziej obecnym ptakiem w popkulturze. Z okazji nadchodzącej Wielkanocy przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawostek o tym barwnym ptaku!

Ile krajów, tyle kur

Kura została udomowiona ponad 4 tysiące lat temu – najpierw w Azji, ponieważ to właśnie stamtąd pochodzi przodek kury, kur bankiwa, następnie na reszcie globu. Odmian kur jest tyle, ile krajów. Co ciekawe, kury nie spotkamy tylko na Antarktydzie.

Kura historycznie

Słowa cura pochodzi z łaciny i oznacza opiekę i troskę. Curandero to natomiast uzdrowiciel. Kura w swojej bogatej tradycji jest symbolem dobra, występuje też w wielu baśniach i przypowieściach. Historia kury jako dobrego ducha jest też dwukrotnie starsza niż chrześcijaństwo, a kurze symbole znaleziono już w grobowcu Tutenchamona. Mówi się, że kura jest najbliższym żyjącym krewnym tyranozaura!

Kury i życie rodzinne

Kury to bardzo emocjonalne i rodzinne stworzenia. Komunikują się swoim własnym językiem, który składa się z około 30 różnych gdaków (każdy dźwięk ma inne znaczenie). Potrafią dzięki niemu zakomunikować zbliżające się niebezpieczeństwo, jak również poinformować stado o znalezionym pożywieniu. Co ciekawe, kury przywiązują się do koleżanek w stadzie – do jednych bardziej niż do innych. Można to zaobserwować, kiedy kury znajdują pożywienie i najpierw informują o tym swoje ulubione kury, a dopiero później resztę stada.

Matka kura

Kura to idealna mama! Gdacze do swoich pociech, kiedy jeszcze są jajkami, a wysiadując je – obraca jajko około 50 razy, aby upewnić się, że jest równomiernie ogrzane. Po wykluciu piskląt matka kura uczy je, które rośliny są zdrowe, a których należy unikać.

Mądrość kury

Kury są cwane! Jeżeli wiedzą, że czeka je większa nagroda, potrafią się powstrzymać (np. od zjedzenia przysmaku). Kury potrafią śnić! Miewają dobre, jak i złe sny, co może przekładać się na ich zachowanie. Koguty natomiast są bardzo szarmanckie – potrafią okryć swoje partnerki przed deszczem własnymi skrzydłami, a także podzielić się jedzeniem.

Kura i człowiek

Kura towarzyszyła człowiekowi, w każdym przełomowym momencie w dziejach. W wierzeniach słowiańskich kurę – jako dobry omen – otrzymywała matka po narodzinach swojego pierwszego dziecka. Wiązało się to z wierzeniem, że kobieta podczas porodu traci swoją duszę i należy ją zastąpić duszą kurzą. Kura była też traktowana jako dziecięcy nauczyciel: dzieci uczyły się chodzić, podążając za biegnącą kurą, czasami też przed dzieckiem toczono kurze jajko.

Kurowate to zdecydowanie bardzo mądry i ciekawy gatunek. Zaprośmy kury do domu – jako dobry omen!