Uwielbiali go starożytni Egipcjanie, jego zalety doceniali Tybetańczycy i Chińczycy. Doskonale radzi sobie z upływem czasu - można o nim śmiało powiedzieć, że pięknie się starzeje, żyje własnym życiem. Od wieków najlepiej czuje się w towarzystwie człowieka.

W czasach, kiedy coraz większą wagę przywiązujemy do ochrony środowiska oraz zrównoważonej, ekologicznej produkcji, materiały takie jak len są najlepszym rozwiązaniem przy produkcji ubrań, tekstyliów czy tapicerki. Najlepszym, bo naturalnym. Z lnu obecnie produkuje się tkaniny, ozdoby i lekarstwa - posiada szereg właściwości prozdrowotnych, a także, niewątpliwie, ma wysoki aspekt wizualny.

len jako najlepsze rozwiązanie przy produkcji ubrań, tekstyliów czy tapicerki

Len: kiedy rozkwitają pąki

Cykl wzrostu lnu jest krótki, a całość zamyka się w ciągu stu dni - od marca, kiedy siane są ziarna, do czerwca, kiedy pąki rozkwitają i pola na kilka dni zamieniają się w niebieskie połacie. Zakwitają tylko na jeden dzień, by po upływie 24 godzin przekwitnąć. Wtedy len jest gotowy do zbioru.

Cykl wzrostu lnu jest krótki, a całość zamyka się w ciągu stu dni

Złoty blask lnu

Najlepsze włókna lnu to te najdłuższe, dlatego kiedy len przekwitnie, nie jest on cięty, ale wyrywany. Po wyrwaniu rośliny zostają na polu, żeby poprzez oddziaływanie warunków atmosferycznych rozbić zawartą w lnie pektynę, która wiąże ze sobą włókna. Dzięki temu len zyskuje swój charakterystyczny złoty blask.

Najlepsze włókna lnu to te najdłuższe

Po pierwsze natura

Po zebraniu z pola, len trafia do przędzalni, w której schnie. Jest czesany, a następnie włókna oddzielane są od reszty łodygi. Włókna są sortowane na krótsze (pakuły) i dłuższe (linie) - im dłuższe włókno jest używane do przędzy, tym drobniejsza będzie pościel.

im dłuższe włókno jest używane do przędzy, tym drobniejsza będzie pościel

Przetworzony len gotowy jest do nawlekania. Robi się to za pomocą przędz o różnej grubości i różnej wadze. Szpule lnu dostarczane są jako materiał do tkaczy, gdzie łączy się len i osnowę - przeplatając je następuje proces tkania. Przed barwieniem tkaniny len jest dokładnie sprawdzany.

Len. Naturalnie

Len jest całkowicie naturalny, a do jego wytwarzania prawie w ogóle nie używa się środków chemicznych. Dzięki temu tkanina jest w 100 proc. biodegradowalna.

Len jest całkowicie naturalny

Włókno lniane jest jednym z najmocniejszych, najzdrowszych i najszlachetniejszych włókien na świecie. Len to po łacinie “być jak najbardziej przydatnym”. Podobno o ludziach, którzy uwielbiają len, mówi się, że mają temperament, osobowość i styl. W słoneczne lato len jest naszym nieodłącznym towarzyszem, choć tworzy też przepiękną scenerię dla jesieni.