Zima to czas, kiedy stawiamy na miękkie, ciepłe, mięsiste tkaniny. Długie wieczory wyciszają, najchętniej lubimy spędzać je w domu, z przyjaciółmi, albo na ulubionej sofie z książką w dłoni. Zwłaszcza zimą zwracamy uwagę na to, żeby rzeczy, które nosimy otulały ciepłem, ale nie przegrzewały, kiedy pogoda bywa kapryśna.

Większość tkanin, które wybieramy zimą są odmianą wełny. Za najbardziej wartościową uważana jest wełna merynosów, za najcenniejszą zaś wełna z kóz kaszmirskich zwana kaszmirem.

owce

Właściwości wełny

Wełna jest jednym z najlepszych materiałów na chłodne dni - grzeje, odprowadza wilgoć, nie brudzi się tak szybko jak inne materiały, stosunkowo wolno nasiąka wodą, a do tego jest odporna na wysokie temperatury. Wełna jest naturalnym włóknem pochodzącym z sierści owiec, lam czy kóz. Jest miękka i puszysta. Ma doskonałe cechy termoizolacyjne i co ciekawe pochłania promieniowanie UV. Strażacy używali koców z wełny do gaszenia pożarów.

Wełna ma też właściwości lecznicze - może przynieść ulgę przy bólach mięśni, stawów czy kręgosłupa, a także poprawić krążenie krwi. Jest nazywana najzdrowszym produktem termoregulacyjnym, bo jest hypoalergiczna, higieniczna, a do tego ekologiczna!

wełna

Wełna merino

Wełna merino jest uważana za najbardziej wartościową. Pozyskiwana z wełny merynosów jest gruba i długa. Włókna merino są sprężyste, co sprawia, że ten rodzaj wełny praktycznie się nie gniecie. Mimo powszechnie wspominanej grubości włókna są cienkie w splocie, dzięki czemu nadają miękkość tkaninom. Wełna merynosów jest też uważana za dużo mniej „gryzącą” niż pozostałe rodzaje, dlatego jest często używana również do produkcji bielizny termicznej.

owce merino

Kaszmir

Kaszmir, czyli wełna z kóz kaszmirskich jest najcenniejszym i jednocześnie najdroższym rodzajem wełny. Charakteryzuje się wyjątkową miękkością i specyficznym połyskiem. Włókna kaszmirowe możemy podzielić na miękkie i te nieco twardsze, potocznie zwane kaszmirem gorszego gatunku. Włókna kaszmirowe są cienkie i puszyste. Kaszmir jest bardzo delikatny, wymaga odpowiedniej dbałości, jednak ta opłaci się - sweter czy pled z kaszmiru, odpowiednio pielęgnowany będzie inwestycją na długie lata.

welna
wełna

Produkty z wełny będą idealnym dodatkiem na zimę i inwestycją na więcej niż jeden sezon. Ich naturalne kolory: szary, jasno-brązowy czy biały zawsze wpasują się w obecnie panujące trendy. Świetnie sprawdzą się zarówno jako część garderoby, jak i jako dodatki we wnętrzach w postaci koców i pledów, a nawet obić tapicerskich.

Więcej o wełnie możesz przeczytać w naszym poprzednim wpisie: Wełna, czyli ciepło w splotach.