Kiedy widzimy na metce oznaczenie 100% bawełny, pierwsza myśl, która się pojawia: to musi być dobry, ekologiczny produkt. Od jakiegoś czasu można zaobserwować podział na bawełnę oraz bawełnę organiczną. Czym więc różni się każdy z rodzajów, a przede wszystkim, który jest dla nas lepszy i jak wybrać dobrze?

pole bawełny

Naturalny proces produkcji

Podczas uprawy bawełny organicznej nie używa się pestycydów oraz chemicznych środków wspomagających wzrost. Zamiast trujących substancji używane są te naturalne i biodegradowalne, takie jak kwasek cytrynowy, czosnek (który jest naturalnym środkiem owadobójczym), papryczki chilli oraz lucernę. Podczas upraw bawełny tworzy się też plantacje pożytecznych owadów. Przymrozki z kolei naturalnie chronią plantacje przed szkodnikami.

Trwałość dzięki gęstym splotom

Bawełna organiczna tkana jest w gęstsze sploty przez co nie przeciera się i nie drze tak, jak dzieje się to w przypadku zwykłej bawełny. Wynika to między innymi z grubości włókna oraz innych procesów obróbki. Dzięki temu tkaniny z bawełny organicznej są trwalsze, nie tracą sprężystości, a proces naturalnego rozciągania tkaniny zachodzi wolniej. Bawełna organiczna jest również bardziej wytrzymała na pranie - mokre włókna stają się o 30% mocniejsze.

kosz z włóczkami bawełny

Bawełna, która oddycha

Bawełna organiczna jest przewiewna. Chroni nasze ciała zarówno przed przegrzaniem, jak i wychłodzeniem. Taki rodzaj bawełny nie zawiera również dodatku włókien syntetycznych, dlatego też mniej się pocimy, a nasza skóra nie jest narażona na nieprzyjemne reakcje alergiczne. Często mówi się, że bawełna organiczna zachowuje się jak druga skóra, dlatego idealnie sprawdza się w przypadku alergików czy osób z atopowym zapaleniem skóry.

Tkanina przyjazna środowisku

Podczas wyboru tkanin warto zwrócić uwagę, jaki wpływ na środowisko miała produkcja. Podczas produkcji tkanin z bawełny organicznej przestrzega się rygorystycznych zasad - unika się chemii, nie zanieczyszcza zbiorników wodnych szkodliwymi substancjami, a także znacznie ogranicza zużycie wody (w porównaniu z masową produkcją).

Dodatkowo na plantacjach bawełny organicznej odbywa się znacznie więcej kontroli poszanowania praw pracowników, a cały proces produkcji odbywa się tylko przy użyciu naturalnych materiałów i składników.

bawełniane ubranie - ciepłe i ekologiczne

Prosty wybór

Decydując się na zakup bawełny organicznej mamy pewność, że jej produkcja była dobra dla ludzi i środowiska. Możemy mieć też pewność, że wybrany przez nas produkt jest dobrej jakości, co w efekcie pozwala nam używać go dłużej. Inwestycja w „drugą skórę” na pewno się opłaci.