Po kilku cieplejszych dniach, gdy nabierzemy pewności, że wiosna naprawdę nadchodzi, pora wpuścić ją do wnętrz. Wiosna sprzyja domowym rewolucjom, choć wcale nie musimy robić remontu, żeby odświeżyć wnętrze.

Sprzątanie – do żywego

Szczotki Andre Jardin

Sprzątanie to najmniej przyjemna i najbardziej banalna recepta na wiosnę, ale jakże skuteczna! Jego sekret polega na:

rozejrzeniu się wokół z uwagą

determinacji do zmian i pozbywania się

ciężkiej pracy z ciężkim sprzętem, czyli odkurzaczem, mopem i innymi domowymi przyjaciółmi

Sprzątamy bez opamiętania: podnosimy meble, sprawdzamy zużycie przedmiotów, wyrzucając lub naprawiając uszkodzone i bezlitośnie pozbywamy się rzeczy, które już nam się nie podobają lub które nie są nam już potrzebne. Kryterium „niepotrzebne” jest oczywiście względne, chociaż możemy założyć, że mieszczą się w nim wszystkie przedmioty, których nie używamy przynajmniej przez rok. Zasada nie dotyczy pamiątek, czy np. naczyń, które trafiają na stół podczas wyjątkowych okazji. Sprawdzamy zawartość szuflad, zapomnianych zakamarków i szaf. Sami musimy ocenić, czego się pozbyć. Bądźmy dzielni i zdeterminowani, bo wiosna to idealny czas na takie decyzje!

Moim osobistym wyznacznikiem wiosennych porządków jest: umycie okien, uprzątnięcie balkonu i wypranie zasłon. Bardzo trudno jest zapanować nad całym chaosem od razu, więc żeby się nie wypalić i nie zniechęcić, warto rozłożyć nasz ambitny plan porządkowy na etapy. Pobudka w czystym – tak naprawdę czystym domu, wynagrodzi nam wszelkie trudy.

Evergreen

Kosmetyki od ogrodników dla ogrodników Yard ETC

Drugim sposobem na wiosenną odnowę jest zieleń, czyli świeże kwiaty w domu. Do szklanych wazonów wkładamy gałązki drzew i krzewów, kolorowe kompozycje z kwiatów cebulowych; dajemy zieleni rozpanoszyć się po kątach: niech kwitnie, zachwyca i dodaje nam energii. Kwiaty doniczkowe będą wdzięczne za zmycie zimowego kurzu pod prysznicem, nową doniczkę i odrobinę nawozu. Na parapetach możemy wysiać zioła, a do doniczek na balkonie wsadzić pierwsze stokrotki lub bratki, które oficjalnie otworzą sezon upraw na świeżym powietrzu.

Tkaniny

Tekstylia TAKE A NAP

Powróćmy jednak do wnętrz, gdzie wciąż mamy wiele do zrobienia. Zmianą, która przyniesie duży efekt przy niewielkim nakładzie pracy, będą nowe tkaniny w wiosennych kolorach: poszewki poduszek, lekkie bawełniano-lniane pledy, lniane obrusy, zasłony. Wymieniamy pościel i ręczniki na lżejsze, flanele i wełny na lny. Komponując nową aranżację, postarajmy się zachować spójność wszystkich elementów, niech kolory współgrają i uzupełniają się.

O zapachu wiosny

Kosmetyki LA:Bruket

Wiosna pachnie cytrusami, ziołami, solą morską, werbeną, bawełną, świeżym praniem (w NAP mamy dyfuzory zapachowe, mydła i kremy do rąk marki Studio Hall o zapachu „Washed cotton„, czy „Shore line”), czyli chowamy korzenne, ciężkie zapachy do szaf i rozpylamy w powietrzu świeżość!

Z nową energią

Porządki, wyrzucanie, kwiaty, nowe tkaniny, kolory i zapachy – dom w wiosennej odsłonie doda nam energii na wszystko nowe, co nadejdzie z dłuższymi dniami, ciepłymi wieczorami i inwazją zieleni. Wiosno przybywaj!