Zima nie jest najbardziej przychylną porą roku dla naszego ciała. Warunki panujące na dworze, a do tego ogrzewane pomieszczenia i ciągłe zmiany temperatur, mocno ją przesuszają. Kiedy dodamy do tego życie w mieście - smog i inne zanieczyszczenia generowane przez urbanizację - możemy sobie wyobrazić, jaki koktajl szkodliwych substancji fundujemy skórze.

Zima to czas, w którym szczególnie warto zadbać o ciało: nawilżać, ujędrniać i troszczyć się o nie, szczególnie o twarz i ręce, które są najbardziej narażone na warunki zewnętrzne. Z pomocą przychodzą nam kremy i balsamy, a także oleje. Do kosmetyków dodajmy chwilę na masaż oraz odpowiednie nawodnienie, a zafundujemy swojej skórze bombę witaminową, która ukoi ją w czasie zimowych tygodni.

O czym warto pamiętać w zimie?

zimowa pielęgnacja

1. Pij dużo wody

Zimą zdecydowanie częściej sięgamy po gorące herbaty i kawy. Nasza skóra potrzebuje jednak nawilżenia również od środka. Jeżeli ciężko nam się przekonać do zwykłej wody, albo wolimy coś cieplejszego, zawsze możemy wypić ciepłą wodę z cytryną - będzie to naturalny napój witaminowy, który świetnie nawilży skórę. Pamiętajmy, że dla odpowiedniego nawodnienia organizmu powinniśmy spożywać około dwóch litrów wody dziennie (w zależności od masy ciała).

2. Wybieraj kąpiel w letniej wodzie

Nie ma nic przyjemniejszego, niż wskoczyć pod gorący prysznic, albo zanurzyć się w kąpieli. Dla naszej skóry może to nie być jednak najlepsze rozwiązanie. Ze względu na dużą różnicę temperatur szok spowodowany nagłym gorącem będzie szkodliwy dla naszej skóry i jej naturalnej warstwy hydrolipidowej. W zimie, co może brzmieć strasznie, zaleca się branie letnich kąpieli, dzięki którym warstwa ochronna naskórka nie będzie narażona na zniszczenia.

Jeżeli robisz peeling, pamiętaj by w zimie wybierać ten delikatny, drobnoziarnisty, najlepiej na bazie oleju, który dodatkowo natłuści przesuszoną skórę i pomoże się jej zregenerować.

zimowa pielęgnacja

3. Nawilżaj od razu po kąpieli

Najlepiej nawilżać ciało od razu po kąpieli, kiedy skóra jest jeszcze lekko wilgotna. Wtedy przyjmuje ona zdecydowanie więcej cennych składników odżywczych zawartych w kremach i olejkach. Specyfiki, które nakładamy od razu po kąpieli pomogą uszczelnić warstwę lipidową naskórka, która chroni przed utratą nawilżenia.

Warto wybierać kosmetyki z dobrym i prostym składem na bazie naturalnych olejów, a nie ropy naftowej, jak większość dostępnych kosmetyków drogeryjnych, które mogą dodatkowo wysuszać skórę. Ponadto kosmetyki na bazie oleju, w przeciwieństwie od tych na bazie wody, pomagają skórze utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia.

Naturalnie nawilżającymi składnikami są między innymi: jojoba, shea, lawenda oraz rumianek.

4. Nakładaj w odpowiedniej kolejności

Ogólna zasada nakładania kosmetyków brzmi: od najlżejszego do najcięższego. Jeżeli więc na twarz używasz kremu oraz oleju czy serum, nałóż je w kolejności serum-krem-olej, zachowując odpowiednie odstępy czasowe. Dzięki temu kosmetyki lepiej się wchłoną i skuteczniej zadziałają.

zimowa pielęgnacja

5. Dostosuj kosmetyk do pory roku

Nasza skóra może potrzebować mocniejszych składów, kiedy na zewnątrz panują mróz i chłód. Jeżeli widzisz, że przy obecnie stosowanych kosmetykach skóra dobrze sobie radzi, pozostań przy nich, jeżeli jednak jest przesuszona, warto podreperować jej stan silniejszymi, gęstszymi kremami (w przypadku skóry tłustej emulsjami, ponieważ tłusty krem może zapychać pory), które skutecznie ją nawilżą.

6. Oczyszczaj, ale nie wysuszaj

Podczas oczyszczania skóry, w tym skóry twarzy, wybierz kosmetyki o konsystencji mleczka lub oleju. Zrezygnuj z żeli, a jeżeli używasz mydła, wybierz takie mocno nawilżające (np. marsylskie), ponieważ większość standardowych mydeł mocno wysusza skórę. Pamiętaj, że dobrze oczyszczona skóra lepiej absorbuje kremy i balsamy.

zimowa pielęgnacja

7. Pamiętaj o kremie z filtrem

Na zewnątrz jest bardzo niewiele słońca, jednak szkodliwe promienie UV przebijają się przez chmury i odbijają się od śniegu, dlatego należy stosować krem z filtrem, który ochroni naszą skórę. Naturalne filtry zawarte są w olejach! Olej z pestek malin lub nasion marchwi zawierają średnie filtry (SPF między 28-50), natomiast oleje: kokosowy, z awokado, makadamia, rycynowy, arganowy, migdałowy oraz masło shea i oliwa z oliwek zawierają w sobie naturalnie niski filtr (SPF 2-8).

8. Usta i dłonie - zadbaj o nie szczególnie

Usta i dłonie są wyjątkowo mocno narażone na działanie nieprzychylnych warunków atmosferycznych. Pierwsza zasada dla dłoni: noś rękawiczki. Dodatkowo przed wyjściem, oraz po każdym kontakcie rąk z wodą należy smarować je mocno odżywczym kremem.

Nasz usta w zimie mogą pierzchnąć - to przez mróz oraz naturalny odruch ślinienia. Aby nasze usta były miękkie i gładkie należy raz na kilka dni zrobić im naturalny peeling - świetnie sprawdzi się mieszanka cukru, miodu i kilku kropli oliwy - oraz jak najczęściej smarować je naturalnymi balsamami.

zimowa pielęgnacja

9. Na zakończenie - aromaterapia

Olejki, poza świetnymi właściwościami nawilżającymi dla skóry są też najprostszą i najbardziej skuteczną aromaterapią. Na zimę idealnie sprawdzi się zapach pomarańczy, grejpfruta, cytryny, neroli, mandarynkowy czy pomarańczowy - mają one właściwości antydepresyjne i energetyzujące. Można powiedzieć, że na nasze samopoczucie mają efekt jak witamina D, która odpowiada za dobry nastrój i na której niedobory cierpimy zimą.

10. Zawsze jest dobry moment na ruch

Mimo, że pogoda za oknem nie zachęca do wyjścia, warto uprawiać sporty zimą. Od zwykłego biegania, przez typowo zimowe narty, snowboard, sanki czy wyjście na lodowisko. Aktywność fizyczna uwalnia w nas endorfiny, nazywane hormonami szczęścia - a to najlepsze co możemy dać naszemu ciału (i duszy) w zimowe dni.

zimowa pielęgnacja

Zimowa pielęgnacja może być bardzo przyjemnym zakończeniem dnia. Zadbaj o siebie i swoją skórę, poruszaj się, a na koniec dnia zafunduj ciału domowe spa - gwarantujemy, że odpocznie nie tylko skóra, ale również dusza. Warto też spojrzeć na zimę nieco przychylniejszym okiem - piękna aura za oknem, świat wydaje się przytulniejszy, a ludzie zwalniają codzienny bieg. Zima to doskonały czas na relaks, sport i aromatyczną pielęgnację.