Mimo że historia lnu sięga 10 tysięcy lat wstecz, jego właściwości nie są powszechnie znane. Jakie zalety ma roślina, którą cenili już starożytni Egipcjanie? Wiemy, że len świetnie chłodzi w upalne dni, jest wytrzymały, a także bardzo higieniczny. Jednak na jego wyjątkowość składa się dużo więcej elementów: natura, rzemiosło, szlachetność.

naturalny len na poduszce

Na lato len!

Charakterystyczną cechą lnu jest przewiewność. Dzięki niej lniane ubrania pozwalają skórze oddychać, a w przypadku tapicerki - meble nie nagrzewają się od słońca. W czasie upałów osoba ubrana w len ma temperaturę skóry niższą nawet o 3 °- 4 °C niż ubrana w jedwab czy bawełnę. W lnie pocimy się 1,5 raza mniej niż w przypadku ubrań bawełnianych.

Otul się

Pościel lniana posiada właściwości przewodzenia ciepła. Jest ono pięć razy wyższe niż wełny i aż 19 razy wyższe od jedwabiu. Lniana odzież świetnie też sprawdzi się w niższych temperaturach. Kiedy wieczory są trochę dłuższe, przyjemnie jest się otulić wyjątkowo miękką, przyjemną tkaniną.

lniana pościel libeco
Pościel lniana od Libeco

Nie ulega czasowi ani modzie

Len jest całkowicie naturalny, a do jego produkcji nie używa się środków chemicznych, dzięki temu lniana tkanina jest w 100 proc. biodegradowalna. Len dzięki tkaniu z długich pasm włókna nie jest podatny na rozciągnięcia i tarcie, a także długo zachowuje pierwotny kształt. Jest również odporny na blaknięcie czy odbarwienia, a jego naturalny płowy odcień beżu nie wymaga sztucznego barwienia.

len, zwinięta tkanina

Właściwości lecznicze

Len nie powoduje reakcji alergicznych, wręcz przeciwnie - pomaga w leczeniu wielu chorób skórnych, stanów zapalnych czy gorączki. Jest również przydatny w leczeniu niektórych schorzeń neurologicznych. 

Wytrzymały

Mole, grzyby i bakterie nie lubią lnu, dlatego lniane tkaniny nie są przez te pasożyty atakowane, co wpływa na jego wytrzymałość i długowieczność. Już 10% dodatku włókien lnianych w tkaninie eliminuje efekt elektryczności statycznej. Len nie przewodzi i nie gromadzi w sobie ładunków elektrostatycznych - nosząc go nie musimy się martwić o przechodzący przez palce „prąd”.

zwoje lnu

Długowieczny

Len słynie z trwałości i swojej długowieczności - jego wytrzymałość jest dwa razy wyższa niż włókien bawełnianych i trzy razy wyższa niż włókien wełnianych. Lniane włókna chronią też przed gniciem, dlatego Egipcjanie owijali mumie w lniane płótna - do dziś możemy podziwiać ciała faraonów zabezpieczone tym naturalnym materiałem.

Pielęgnacja

Len lubi wodę - biały można prać w temperaturze do 90 stopni, kolorowy - do 40. Można go gotować albo suszyć na słońcu, co dodatkowo zapewnia sterylizację. Warto wiedzieć, że częste pranie lnu uszlachetnia - staje się bardziej miękki i gładki oraz zyskuje szczególny naturalny połysk. Dobrze wykończone tkaniny są niezwykle przyjemne w dotyku. Dzięki tej właściwości jest idealny do przechowywania żywności - chroni przed jej szybkim zepsuciem.

tkanina lniana

Kochamy len. Z wzajemnością

Len świetnie sprawdzi się w każdym aspekcie codziennego życia: da wytchnienie ciału, zadba o zdrowy i przyjemny sen, będzie niezastąpionym kompanem w kuchni, a na koniec - pięknie wkomponuje się w nasze wnętrza. Inwestycja w lniane meble, ubrania i dodatki na pewno się opłaci i z pewnością będzie zakupem na lata. Pod warunkiem. że lubicie nieoczywiste, szlachetne tkaniny, pełne zagnieceń, faktur i nieoczywistości.

lniana kolekcja libeco

Lnianą kolekcję od Libeco znajdziecie w naszych salonach i sklepie online.