GamFratesi to duńsko – włoski duet projektantów, który w swoich projektach przenosi naturę do wnętrz. Czerpią inspiracje z uwagą obserwując zwierzęta, rośliny i otaczającą ich przyrodę. Krzesło Beetle to projekt, który powstał z fascynacji budową chrząszcza.

„Owady to piękne stworzenia natury. Każdy element ich ciał ma określoną funkcję - prawdziwe spotkanie formy i funkcji, wydestylowane w to, co istotne. Znaleźliśmy inspirację dla krzesła, które mogłoby być jednocześnie bardzo funkcjonalne i piękne”.

duet GamFratesi

Duet GamFratesi

Projekty inspirowane naturą

Biomimikra proponuje przełożenie starożytnej pomysłowości natury na współczesne projektowanie. To dyscyplina zajmująca się badaniem budowy i zasad działania organizmów, a następnie adaptowanie rozwiązań w technice i budowie urządzeń. Ta interdyscyplinarna nauka zajmuje się tworzeniem przedmiotów na wzór żywych organizmów.

Struktura chrząszcza jako punkt wyjścia dla krzesła Beetle

Trend i rosnącą popularność biomimikry sprawiają, że coraz więcej projektantów szuka inteligentnych rozwiązań, które są dobre dla naszego zdrowia, jak również dla planety. Z tej inspiracji powstają funkcjonalne, piękne i ponadczasowe meble.

„Doskonałość, uczciwość i harmonia występująca w naturze może sugerować rozwiązania techniczne i estetyczne. Naśladując subtelne szczegóły natury formą, funkcją, proporcjami lub wzorem, możemy odtworzyć biofilne powiązania międzyludzkie i zdrowe reakcje na środowisko naturalne”.

Piękny i ergonomiczny

W przypadku krzesła Beetle projektantów urzekła idea przełożenia formy chrząszcza na produkt do domu. GamFratesi czerpali z formy i funkcji archetypowego chrząszcza, aby stworzyć kultowe i ergonomiczne krzesło z twardą, ale elastyczną, dwuczęściową skorupą zewnętrzną oraz wygodną powierzchnią wewnętrzną.

„Zafascynowała nas miła i ochronna anatomia chrząszcza. Zarys chrząszcza jest tak harmonijny; od razu poczuliśmy chęć ponownej interpretacji”.

Zaciekawieni anatomią owadów, GamFratesi szczególnie zainteresowało unikalne połączenie delikatności i siły, które ucieleśnia chrząszcz. Dla duetu chrząszcz to owad harmonijny i miły. Konstrukcja przegubowej skorupy chrząszcza składa się z solidnych płytek połączonych elastycznymi „szwami”, które pozwalają chrząszczowi poruszać się, zachowując ochronę i formę.

beetle chair
beetle chair

Krzesła Beetle

Krzesło jak chrząszcz

„Budowa chrząszcza wygląda na solidną i nieprzeniknioną, a jednak miejscami jest kręta i elastyczna. Ta pozorna sprzeczność umożliwia mu swobodne poruszanie się. Wszystkie te elementy są ze sobą połączone i współpracują w fascynujący sposób. Jednym z wielu powodów, dla których badaliśmy chrząszcze, była ich zdolność do wykonywania ruchów technicznych przy zachowaniu sztywności i zdefiniowania ich części”.

Odwzorowując strukturę szkieletu chrząszcza, dwuczęściowa skorupa krzesła Beetle składa się z jednej krzywej, dzięki której model reaguje na ruchy siedzącego. Takie rozwiązanie zapewnia ergonomiczne działanie przy zachowaniu stabilnej sylwetki siedzisk. Wewnętrza część krzesła uosabia miękkie podbrzusze chrząszcza, zapewniając komfort użytkowania.

Fotel Beetle Gubi

Fotel Beetle

Tak, jak chrząszcz, krzesło Beetle może dostosowywać się do warunków, w których się znajduje. Siedzisko krzesła zostało przemyślane tak, że możemy dopasować zarówno kolor skorupy, jak i tapicerkę siedziska. Dodatkowo model Beetle występuje też w wersji pełnej tapicerki – gdzie również tył siedziska może być w wybranej tkaninie. Podstawy są dostępne w szeregu starannie przemyślanych wykończeń, z wersjami do układania w stos i na kółkach, które zapewniają dodatkową funkcjonalność. Kolekcja nie do końca pasuje do 300 000 gatunków chrząszczy, ale jest ich wystarczająco dużo, aby zapewnić idealne dopasowanie.

„Chrząszcze to dynamiczne owady, dlatego chcieliśmy stworzyć warianty krzesła Beetle, które za każdym razem dodają nową funkcjonalność, jednocześnie starannie zmieniając proporcje formy, aby zachować ich charakterystyczną estetykę”.

Tapicerowane krzesło Beetle

Tapicerowane krzesło Beetle w wielu wariantach tapicerki

Stine Gam

„Krzesło Beetle było jednym z najbardziej złożonych projektów, jakie kiedykolwiek podjęliśmy. To nadal jest dla nas najważniejszy projekt. Naznaczyło naszą karierę i nasz język projektowania. Jest z nami od prawie 10 lat, ale wciąż oczarowuje nas swoim designem - piękną linią, która harmonijnie płynie w przestrzeni”.

Krzesło Beetle czerpało inspirację ze świata owadów w naturze, stając się jednym z najbardziej kultowych projektów GUBI i globalnym sukcesem duetu GamFratesi.

Fotel Beetle
Krzesła Beetle

Na kolekcję Beetle składają się krzesła, fotele, stołki i sofa

Więcej o duecie GamFratesi i ich projektach inspirowanych naturą pisaliśmy w tym wpisie.