Wiosenne, ciepłe wieczory to czas wprost stworzony do czytania książek. Postanowiliśmy zebrać dla Was subiektywny wybór książek o designie i tematach dookoła designu, które czytamy i polecamy w naszym zespole!

Filip Springer "Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach"

Filip Springer "Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach", wyd. Karakter

Książka, która przytoczyła mi sylwetki zupełnie zapomnianych polskich modernistów - ideowców - tych którzy w czasach PRL-u próbowali projektować i realizować projekty zgodnie z modernistycznymi założeniami Le Corbusiera. Pomimo trudnych czasów, systemowych ograniczeń projektowali, tak by mieszkania były jak najbardziej komfortowe dla użytkownika.

Marta, NAP Studio

Marcin Wicha "Jak przestałem kochać design"

Marcin Wicha "Jak przestałem kochać design", wyd. Karakter

Książka, której nie można przegapić (nie tylko przez świetną okładkę!). Zbiór inspirujących i błyskotliwych refleksji nad tym czym jest i czym powinien być design dziś, bez moralizowania i patosu. Pozycja, która zdecydowanie pozwala lepiej zrozumieć design rzeczy. W książce porwały mnie też piękne przeplatanki; nie tylko cytaty Le Corbusiera, pracowników drukarni, czy agencji reklamowych, ale i… te z Tatusia Muminka i Gałczyńskiego.

Joanna, communication manager

Don Norman “Dizajn na co dzień”

Don Norman "Dizajn na co dzień", wyd. Karakter

Książka jest napisana przez psychologa i on cudownie tłumaczy jaką mamy więź z przedmiotami i jak bardzo jest istotna forma jaką się otaczamy. Zdecydowanie dla każdego, kto choć trochę się interesuje wzornictwem.

Marta, NAP Łódź

Filip Springer "Wanna z kolumnadą"

Filip Springer "Wanna z kolumnadą", wyd. Czarne

Pozycja, która opowiada, dlaczego tutaj jest jak jest :) To książka o tym, jak wiele fantazji ma polska myśl architektoniczna. Roi się w niej od przykładów złego gustu, które jednocześnie dowodzą, że wszystko jest możliwe, jak różnorodne mamy społeczeństwo, jak Polacy manifestują swoją wolność. Po przeczytaniu tej książki inaczej patrzy się na przestrzeń – zamknięte grodzone osiedla, pastelowe blokowiska, podmiejskie koszmary architektury, a nawet notorycznie mijane billboardy.

Kamila, NAP Domoteka

Życzymy Wam przyjemnej lektury!