W małej miejscowości w pobliżu Porto znajduje się najstarsza w Portugalii fabryka tekstyliów, w której od 1921 roku produkuje najwyższej jakości tekstylia, dbając o cały proces produkcji. To właśnie tam powstają nasze pościele i poszewki Take a NAP.

pościel take a nap

Wiedza od pokoleń

Od ponad 90 lat fabryka korzysta z najwyższej jakości surowców, z wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie, z własnych linii produkcyjnych, by tworzyć produkty o doskonałych właściwościach i jakości. Pracowników łączy wieloletnie doświadczenie z innowacyjnym podejściem, co sprawia, że oferta fabryki nieustannie się rozwija.

pościel take a nap

„To była długa droga, ponad 90 lat temu grupa ludzi rozpoczęła mały projekt, który nabrał rozpędu i od tamtej pory się rozwija. Jesteśmy dumni z warsztatu, który odziedziczyliśmy i który rozwijamy. Cieszymy się, że zachowaliśmy lojalność klientów, którzy są z nami od początku.”


José Eduardo Machado - menadżer fabryki

Proces powstawania tekstyliów

Wykorzystując zaawansowaną technologię produkcji tekstyliów, zespół ekspertów zajmuje się całym procesem produkcyjnym, począwszy od projektowania i rozwoju, poprzez tkanie, kontrolę surowca, wybielanie, barwienie i drukowanie, aż po wykończenie i tworzenie gotowych produktów. Zakres produkcji obejmuje wszystkie rodzaje przędz pojedynczych i skręconych, we wszystkich masach na metr kwadratowy i w różnych kompozycjach. Produkty są odporne na intensywne użytkowanie i przechodzą bardzo wymagające testy prania.

Dziedzictwo manufaktury

W 1921 roku wykładowca uniwersytecki dr Álvaro Machado wraz ze swoim bratem - byłym oficerem policji - Eduardo Rodrigues Machado oraz Luísem Eugénio D 'Oliveira Braga, kupcem z Porto, postanowili rozpocząć przygodę z przemysłem włókienniczym, który w tym czasie przeżywał rozkwit w północnej Portugalii. Ich wymagania wobec wysokiej jakości produktu, wraz z miarą idealizmu i romantyzmu, na stałe stworzyły wartości i tożsamość fabryki.

dr Álvaro Machado

Eduardo Rodrigues Machado

Luís Eugénio D 'Oliveira Braga

Dziedzictwo to wciąż pozostaje głęboko zakorzenione w kulturze firmy, która rozpoczęła swoją pracę, zajmując się głównie produkcją pościeli i ręczników. Po 90 latach, trzy pokolenia później, pościel z fabryki Sampedro to wciąż najsilniejszy i najbardziej rozpoznawalny produkt marki.

Proces produkcji pościeli

Tkaniny i szpule przędzy w fabryce 

Warsztat projektowy: zespół kreatywny opracowuje projekty nadruków i ozdobnego szycia tkanin, kolorów, wykończeń, zawsze z dbałością o najmniejszy detal; duży nacisk kładziony jest na opracowanie techniczne tkanin - odporność na pranie, reakcję na farbowanie, czy nowe mieszanki tkanin.

Przygotowanie do szycia: w tym miejscu rozpoczyna się cykl produkcyjny; przędza umieszczana jest na krosnach - to w tym miejscu wytwarzana jest osnowa (specjalny rodzaj splotu), która następnie tworzy pełne tkaniny; specjalna dwuczęściowa maszyna sortuje i nawija materiał jednocześnie odpowiednio go wymierzając.

Tkactwo: w nowoczesnym dziale budynku, który został zbudowany do tkania, odbywa się proces produkcji tkaniny; 60 maszyn przędzie tkaniny, a system monitorowania produkcji czuwa nad wydajnością działu w czasie rzeczywistym.

System kontroli: dział wsparcia tkackiego pozwala wykryć ewentualne wady na wczesnym etapie produkcji, umożliwiając ich korygowanie jeszcze na poziomie krosien; pracownicy ręcznie sprawdzają jakość produktu, dbając o najmniejszy detal.

Barwienie: laboratorium kolorowe wyposażone jest w zestaw maszyn; osiągnięcie pożądanych kolorów, wstępne przygotowania i barwienie tkanin to proces przeprowadzany na szpulach serowych oraz frotach w ramach intensywnego barwienia lub barwienia półciągłego; w zależności od rodzaju surowca używane są barwniki kadziowe, depresyjne lub reaktywne.

Wykończenie: na tym etapie produkcji wykorzystywane są procesy chemiczne, dzięki którym tkaniny zyskują pożądane cechy i wykończenia, zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne; to właśnie na tym etapie pojawia się ostateczny wygląd pościeli; pościel dzięki procesom zyskuje swoją miękkość i połysk.

Kontrola końcowa: ostatnim etapem produkcji jest rygorystyczna kontrola standardów jakości, dzięki którym nasza pościel posiada wszystkie stopnie zgodności z normami.

Konfekcjonowanie: kiedy tkanina jest już gotowa, zostaje podzielona na części, z których powstaje gotowa pościel, jest ona następnie pakowana i gotowa do sprzedaży.

Laboratorium jakości

Laboratorium jakości jest zaangażowane we wszystkie etapy procesu włókienniczego, ale nie jest jego częścią. Istnieje obok produkcji, aby zapewnić i kontrolować jakość materiałów i procesów poprzez badania fizyczne i chemiczne.

“Od początku istnienia fabryki, ambicją Sampedro było zaspokajanie najbardziej wymagających klientów, i do dzisiaj z dumą tę ambicję realizujemy. ”


José Eduardo Machado

Kolekcja Take A Nap jest produkowana  w Portugalii. Od samego początku mamy wpływ na każdy etap produkcji, a także finalny efekt produktu. Co sezon wybieramy kolory i rodzaje tkanin, z których powstaje miękka i wyjątkowa pościel Take A Nap. Jesteśmy dumni z tego, że przez kilkanaście lat współpracy z portugalską fabryką, udało nam się stworzyć produkt najwyższej jakości, po który wracają klienci. Wiemy, że kto raz spał w pościeli z metką Take A Nap, nie wybiera już innej. To zasługa dbałości o każdy detal, czuwanie nad całym procesem produkcyjnym i wieloletnia wymiana doświadczeń.

Produkty Take A Nap uzyskały certyfikat Oeko-Tex Standard 100, który jest międzynarodowym systemem certyfikacji surowców i wyrobów tekstylnych wolnych od substancji szkodliwych dla zdrowia ludzkiego.

Nowa kolekcja Take A Nap jest już dostępna w naszych sklepach. Na kolekcję składają się komplety pościeli Lizbona - dostępne w 4 kolorach: niebieski, biały, grafitowy, beżowy, oraz Lagos - dostępna w dwóch kolorach: szarym i beżowym, ozdobiona belgijską koronką, a także poszewki typu “jaśki”.