Drewniane figurki Girarda od lat 50. XX w. cieszą się niesłabnącą popularnością. Lalki – rzeźby przedstawiające ludzi i zwierzęta szybko stały się kultowe i można je spotkać zarówno we wnętrzach prywatnych, jak i światowych muzeach.

vitra wooden doll

Kolekcja sztuki folkowej

Drewniane lalki Aleksandra Girarda to duża rodzina figurek przedstawiających postacie ludzkie i zwierzęce. Girard zaprojektował je w 1952 roku na własny użytek jako przedmioty dekoracyjne do swojego domu w Santa Fe. Był miłośnikiem i kolekcjonerem sztuki folkowej, co odzwierciedla sztuka, którą tworzył.

„Uważam, że te z moich projektów, które mnie osobiście satysfakcjonują, są jedynymi wartymi wyprodukowania”.

Alexander Girard

vitra wooden doll

Figurki Vitra to piękna dekoracja mieszkania

vitra wooden doll

Produkcja drewnianych lalek

Oryginały, które są częścią majątku Girarda w zbiorach Muzeum Designu Vitra, służyły jako modele dla bieżących reedycji. Marka Vitra postanowiła wznowić całą kolekcję lalek z 1952 roku.

Dokładnie powielone, z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów, lalki Girarda są dziś wytwarzane i malowane ręcznie, podobnie jak ich pierwowzory. Możemy zauważyć niewielkie różnice, które wynikają z unikalnych pociągnięć pędzla, ale dzięki temu każda drewniana figura jest unikalnym, jedynym w swoim rodzaju indywidualnym produktem.

Architekt i kolekcjoner

Alexander Girard był jedną z wiodących postaci w amerykańskim designie w okresie powojennym. Jego zamiłowanie do kolorów, wzorów i faktur znalazło wyraz w dziedzinie projektowania tekstyliów, która były centralną częścią jego twórczości.

Alexander Girard

Alexander Girard

Po studiach na wydziale architektury Girard zasłynął swoją długą karierą w branży meblowej i wnętrzarskiej. Był też jednym z najważniejszych kolekcjonerów sztuki ludowej na świecie. Przedmioty i tkaniny przywiezione przez Girarda z długich podróży stanowiły dla niego bogate źródło inspiracji i pomysłów.

Alexander Girard

Alexander Girard w swojej pracowni