Bensimon to marka, która w rodzimej Francji kojarzona jest z modą, kolorem i sztuką. Bensimon projektuje proste i funkcjonalne buty, ubrania i akcesoria dla współczesnych, miejskich nomadów.

Od początku lat 80. XX wieku bracia Serge i Yves Bensimon tworzą oryginalne kolekcje butów, wysokiej jakości ubrań i akcesoriów domowych, inspirowanych sztuką etniczną z całego świata. Ich charakterystyczny bezpretensjonalny styl oraz naturalne materiały, zjednały marce grono wielbicieli, którzy do dziś utożsamiają się z radosnymi kolekcjami Bensimon.

Równolegle do mody i wyposażenia wnętrz, Bensimon rozwija zainteresowanie sztuką, otwierając w Paryżu Gallery S. Bensimon.

Tenisówki na co dzień

W 1979 roku Serge Bensimon ogłosił tenisówki uniwersalnymi butami miejskimi. Wcześniej używane wyłącznie jako buty sportowe i wyposażenie armii, za sprawą Bensimona zawładnęły francuskimi ulicami, pokazując, że są równie funkcjonalne i stylowe na co dzień. Tenisówki zyskały przydomek „bensimony” i miano kultowych butów na każdą okazję. Ich sławę ugruntowały gwiazdy takie jak Jane Birkin, Charlotte Gaisbourg, Claudia Schiffer, Julia Roberts, czy Kate Moss, które doceniły bezpretensjonalność, lekkość i wygodę francuskich tenisówek.

Yves & Serge Bensimon

Z biegiem lat kultowe “bensimony” stały się modnym dodatkiem noszonym przez wszystkich: młodych i starszych, niezależnie od pory roku. Marka Bensimon co sezon wymyśla nowe wzory, materiały i nadruki, dlatego tenisówki nigdy się nie nudzą, a każdy nowy model jest bardziej oszałamiający niż poprzedni.

„Paysage polonais” Jana Bajtlika na kultowych tenisówkach

Z okazji jubileuszu 40-lecia marki, Bensimon zaprosił do współpracy artystów z całego świata. Każdy z nich zaproponował i wykonał oryginalny wzór na tenisówkach. Artystyczne przetworzenie tenisówek to już tradycja marki, która w 2004 roku, z okazji swojego 25-lecia prezentowała buty projektu m.in. Jeana-Paul Gaultier, Agnes B., czy Cacharel.

Zaprojektowane w tym roku wzory zostaną pokazane w kwietniu podczas jubileuszowej wystawy „Autour du Monde” w Galerii Joyce w Paryżu. Polskę reprezentuje Jan Bajtlik – wielokrotnie nagradzany ilustrator, grafik, autor książek – który przemienił parę białych tenisówek w mieniący się kolorami „Paysage polonais”, czyli polski pejzaż. Dynamiczne, kontrastowe linie to pełna energii wersja kultowych tenisówek, kolorystycznie nawiązująca do tradycyjnych pasów łowickich.

Para tenisówek projektu Jana Bajtlika

„Bensimony” z wzorem Jana Bajtlika można zobaczyć od 17 kwietnia 2019 na wystawie w Paryżu oraz w Warszawie, w salonie NAP na Mysiej 3.